banner124
banner112

'İnsanların dini hassasiyetlerini istismar ettiler'

banner94

SARAYBOSNA (AA) - LEJLA BİOGRADLİJA - Saraybosna Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Amina Siljak Jesenkovic, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15

GÜNDEM 31.07.2016, 11:30 31.07.2016, 11:30
'İnsanların dini hassasiyetlerini istismar ettiler'
banner119

SARAYBOSNA (AA) - LEJLA BİOGRADLİJA - Saraybosna Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Amina Siljak Jesenkovic, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine tepki göstererek, "Onlar, dünya çapında okullar kuracaklarını ve devlet makamlarında görev yapacak nesiller yetiştireceklerini söyledi. Böylece dünyayı yöneteceklerdi. Proje ilerledi ancak arkasında ne İslam ne de insaniyet vardı. Saf insanların dini hassasiyetini istismar ettiler." dedi.

Darbe girişimine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Jesenkovic, son dönemde Türkiye'de belirgin bir gerginliğin hissedildiğini ifade ederek, "Şeytan, farklı zamanlarda farklı kılıklara girer. PKK, DAEŞ ya da FETÖ, adı ne olursa olsun şeytan şeytandır. Ancak hissedilen gerginliğin bu kadar ciddi ve şiddetli olabileceğini kimse tahmin etmiyordu." diye konuştu.

Darbe girişiminin farklı güçler tarafından önceden planlandığı, Türkiye'de yaşananları 70'li yaşlarda "ağlamaklı bir bunağın" tek başına tasarlamadığı, ortada ciddi ve güçlü bir ekip olduğu değerlendirmesinde bulunan Jesenkovic, zamanlamanın Türkiye'nin İsrail ve Rusya ile ilişkilerini düzelttiği, Binali Yıldırım'ın başbakan olduğu döneme denk gelmesine dikkati çekti.

FETÖ'nün halkı hazırlıksız yakalamayı amaçladığını ancak bunu başaramadığını söyleyen Jesenkovic, "Onlar tuzak kurar, Allah da tuzak kurar ama Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır." ifadesini kullandı.

- "Bosna'daki savaşta da ilk kurbanlar sivillerdi"

Jesenkovic, Türkiye'de yaşananların kendisine 1992 yılında başlayan Saraybosna kuşatmasını anımsattığını belirterek, "Bizim sandığımız Yugoslav ordusu, yine bizim paramızla satın alınan silahlarla sivillere ateş açmıştı. Boğaziçi Köprüsü'nde olduğu gibi biz de Vrbanja Köprüsü'nde ilk sivil kurbanlarımızı verdik." dedi.

O yıllarda sivil halka saldıranların yakalanmadığını ve ülkenin savaşa girdiğini aktaran Jesenkovic, Türkiye'nin ise kendi savaşını son derece zekice engellediğini vurguladı.

Jesenkovic, FETÖ ile bağlantılı kurumların Bosna Hersek'e 1990'lı yıllarda geldiğini dile getirerek, "Savaş sonrası toplumlarda, insanların maddi güçlerinin azaldığı dönemlerde birileri gelip 'Çocuklarınızın eğitimine destek vermek istiyorum' diyor. Peki bunun arka planında ne var? Hayvan sevdalısı kişiler kuzuları boşuna beslemez. Bunu etinden ve derisinden istifade etmek için yapar." şeklinde konuştu.

- "Saf insanların dini hassasiyetini istismar ettiler"

FETÖ ile bağlantılı kişilerin üç gruba ayrıldığını söyleyen Jesenkovic, bu gruplardan ilkinin "kurbanlık koyun" olarak nitelendirdiği saf ve sadık insanlardan oluştuğunu, ikinci grubun çeşitli gezilere götürülerek "beyni yıkanan" ekonomik kesim olduğunu, üçüncü ve son grubun ise her şeyin farkında olan üst düzey kesim olduğunu kaydetti.

Jesenkovic, Bosna Hersek'te 1990'lı yıllarda bir grup insanın kendisine gelip "Dünyayı fethedeceğiz, dünyaya hükmedeceğiz" sloganıyla bir proje yaptıklarını anlattığını belirterek, "Nasıl, diye sorduğumu anımsıyorum. Onlar, dünya çapında okullar kuracaklarını ve devlet makamlarında görev yapacak nesiller yetiştireceklerini söyledi. Böylece dünyayı yöneteceklerdi. Proje ilerledi ancak arkasında ne İslam ne de insaniyet vardı. Saf insanların dini hassasiyetini istismar ettiler." diye konuştu.

Bosna Hersek'in de bu sancılı süreçten ağrılı geçeceğini dile getiren Jesenkovic, "FETÖ, Bosna Hersek'te kötü insanları seçmedi, vitrinlerinde iyi ve ahlaklı insanlar vardı. Şimdi bu insanlar paralarını, enerjilerini, her şeyini tamamen farklı çıkarları olan bir örgüte vermiş olmanın gerçeğiyle yüzleşmek zorunda. İnsanların yıllarca şeytana hizmet ettiğinin farkına varması zor ve ağır bir duygu." ifadelerini kullandı.

Jesenkovic, FETÖ'ye sadık insanların yeniden topluma kazandırılmasının da zor bir süreç olduğunu aktararak, insanlara propaganda yerine doğruların anlatılacağı bilgilendirme kampanyalarının yapılmasının önemine değindi.

FETÖ ile bağlantısı olan okullarda okuyan çocukların suçlu olmadığını söyleyen Jesenkovic, "Onların parası alındı, karşılığında beyinleri yıkandı. Gezilere götürülen insanlara hediyeler verilerek onları satın almak istediler. Puan toplamak için aileleri ziyaret ettiler." dedi.

- "Türkiye, Bosna Hersek için önemli"

Türkiye'nin Bosna Hersek için son derece önemli bir ülke olduğunu ifade eden Jesenkovic, Türkiye'de her şeyden önce yaklaşık 5 milyon Boşnağın yaşadığını kaydetti.

Jesenkovic, Türkiye'nin son derece güçlü bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Güçlü bir ulus olduğunu, tankların önünü kesen vatandaşlarıyla bir kez daha kanıtladı." diye konuştu.

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@