banner124
banner112

Hollanda’da yoksulluk tanımına uyan yaklaşık 40 bin Türk var

banner94

IOT geçim sıkıntısı çeken vatandaşların sorunlarını gündemine aldı! Göçmen kuruluşları yardım kuruluşlarıyla birlikte çalışacaklar!

GÜNDEM 12.12.2019, 19:24 12.12.2019, 17:54
Hollanda’da yoksulluk tanımına uyan yaklaşık 40 bin Türk var
banner119

Hollanda’da Türkler İçin Danışma Kurulu (IOT) geçim sıkıntısı çeken, dar bir gelir ve borçlarla yaşamak durumunda olan yoksullara daha iyi yardımcı olabilmek amacıyla beş yardım kuruluşuyla birlikte Hollanda çapında kapsamlı bir çalışma başlatıyor. 

Yapılacak çalışmaları kamuoyuna tanıtmak amacıyla Rotterdam’da düzenlenen toplantıya sivil toplum kuruluşu temsilcileri, basın görevlileri ve ilgililer katıldı.
 
Arasında IOT’ nin de olduğu gönüllü yardım çalışmaları yapan 6 ülkesel kuruluşun bir araya gelerek oluşturduğu ittifak, 2020 yılı sonuna kadar Hollanda genelinde gönüllü yardım kuruluşları ve çalışanları arasında ortak bir çalışma anlayışı ve yöntemler geliştirecek. 

Alliantie Vrijwillige Schuldhulp (AVS) adıyla oluşturulan ittifak içerisinde geçmişi 100 yılı aşan yardım kuruluşları bulunuyor. Humanitas, Leger Des Heils, Schuldhulp Maatje, Landelijk Stimuleringsnetwerk Thuis Administratie, Fas Kökenli Hollandalılar Birliği ve Türkler İçin Danışma Kurulu güçlerini birleştirerek özellikle bugüne kadar yardım eli uzanmamış, ilgili kuruluşların radarına giremediği için yardımlardan yararlanamayan kesimlere ulaşmaya çalışacak. 

Aynı ittifak tarafından 2018 yılında Hollanda’nın beş şehrinde gerçekleştirilen pilot proje sonunda, ihtiyaç sahibi göçmenlerin bu alandaki yasa ve düzenlemelerden yeterince haberdar olmadıkları, yardım kuruluşlarını tanımadıkları ve özelikle yoksulluk kavramı üzerine konuşmak ve kabullenmekte zorlandıkları ortaya çıkmıştı.
 
2017 yılı verilerine göre, Hollanda’da yoksulluk tanımına uyan 666.000 kişi bulunuyor ve bu rakamın 39.159’unu Türkler oluşturuyor. Buradaki nüfusun yüzde 13,3’üne denk gelen bu oran, yerli Hollandalılar arasında yüzde 3,3 dolayında seyrediyor. 

2020 sonuna kadar yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan ittifak çalışmaları kapsamında IOT ‘nin hedefleri şu şekilde;

1)    En az 20 şehirde faaliyet gösteren ittifak ortaklarıyla birlikte 35 toplantı düzenlenecek.

2)    Bu toplantıları organize eden gönüllüler, bölgesel yardım kuruluşlarıyla göçmenler arasında kalıcı ilişkiler kuracak.

3)    Toplantılara katılan ve bu alandaki çalışmalara gönüllü katkıda bulunmak isteyen 30 kişi, doğrudan yardım yapan kuruluşlarda gönüllü olarak çalışmalara katılacak.

4)    Bu etkinlikler tamamlandığında  500 kişinin ortak kuruluşlara yardım ve destek için başvurmuş olmaları sağlanacak.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
©SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (1)
Mustafa kaya 2 yıl önce
Cok guzel bir adım umarım bu projeden mutlu sonuc cıkar diyorum
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@