Hollanda'da yoksulluk kitaplaştı

Hollanda’da Türkler İçin Danışma Kurulu’nun (IOT) yoksulluk konusunu tartışmaya açmak, ihtiyaç sahiplerinin mevcut olanaklardan daha iyi yararlanma

GÜNDEM 24.03.2016, 15:29 24.03.2016, 15:29
Hollanda'da yoksulluk kitaplaştı
Hollanda’da Türkler İçin Danışma Kurulu’nun (IOT) yoksulluk konusunu tartışmaya açmak, ihtiyaç sahiplerinin mevcut olanaklardan daha iyi yararlanmalarını sağlamak amacıyla bir yıl önce başlattığı çalışma tamamlandı. Utrecht’te düzenlenen kapanış toplantısında bir araya gelen 40 Türk ve Fas’lı yoksulluk elçisi deneyimlerini paylaştılar ve hazırlanan bir rehber kitapçık PvdA Milletvekli Keklik Yücel’e sunuldu.

Fas Kökenli Hollanda Kuruluşları (SMN) ile birlikte yürütülen çalışma kapsamında eğitim alan, 20’si Türk, 40 Yoksullukla Mücadele Elçisi değişik kentlerde binlerce kişinin katıldığı 80 bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bu alanda var olan yardımlar, yasal ve yerel düzenlemeler hakkında katılımcılar bilgilendirildiler.

Toplantılara katılan, belediye görevlileri, gıda bankası, borçlulara yardım fonu ve bütçe yardımı gibi kuruluş temsilcileri ise yerel ve ülkesel düzenleme ile yardımlar hakkında bilgiler verdiler. Toplantılara zaman zaman, zor durumda olan vatandaşların duygulu anlatımları damga vurdu. Hollanda’da uzun süre yoksulluk sınırında veya altında bir yardım ödeneği ile geçinmek zorunda kalanlar ciddi sorunlar yaşıyorlar. Maddi yetersizliğin yanı sıra sağlık sorunları, gelecek kaygılarının yol açtığı özgüven eksikliği, karamsarlık, sosyal etkinlik ve çevreden uzak durma gibi sıkıntılar öne çıkıyor. Toplantılarda bilgilendirmenin yanı sıra vatandaşların bu durumdan nasıl kurtulabilecekleri ve kendilerinin ne gibi girişimlerde bulunulabileceği konusu da örneklerle anlatıldı.

Kapanış toplantısına katılan PvdA Milletvekli Keklik Yücel bu konuda öz örgütler tarafından yapılan çalışmanın çok önemli olduğunu, kendisinn de ilgili Devlet Sekreteri Klijnsma’ya sunmak üzere bir kara kitap hazırlığı içinde olduğunu belirterek, vatandaşların yaşadığı sıkıntıların kendisine iletmelerini istedi. Keklik Yücel özellikle göçmen örgütlerinin bu konuyla ilgilenmelerinin önemli olduğunu ve bu alandaki genel yardımlardan göçmenlerin yeterince yararlanamadığını söyledi.

Yoksulluk izleme raporuna göre, Hollanda’da yaşayan Türk ve Faslıların yüzde 20’si geçim sıkıntısı çekiyor ve Türklerin yüzde 30’unun geliri yoksulluk sınırının altına düşme riski taşıyor. Bu oran yerli Hollandalılara göre (% 7,5) 4 kat daha fazla. 2014 yılında Hollanda genelinde asgari geçim yardım ödeneğine yakın bir gelirle geçinenlerin sayısı 517.710 bin dolayındaydı ve bunların yüzde 46’sı batılı olmayan ülkelerden gelenlerden oluşuyor.

Türk toplumunda genel olarak, utanma duygusunun da bir sonucu olarak geçim sıkıntıları üzerine fazla konuşulmuyor ve ihtiyaç sahipleri bu alandaki yardımlardan yeterince yararlanmıyorlar. Uzun süreli yüksek işsizlik (özellikle gençler arasında) oranı, yeterli prim biriktiremeyen birinci kuşak vatandaşların düşük emekli maaşı, herhangi bir yardım ödeneğine bağımlı olarak uzun süre geçimini sağlamak zorunda kalınması, mevcut yardım ve hizmetlerden yararlanmamak gibi faktörler yoksulluğun etkilerini artıran nedenler olarak sıralanıyor.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@