banner124
banner112

Hollanda’da yeni ev satın alan kişiler evlerini kiraya vermeleri yasaklanacak

banner94

Hollanda'da, yeni alınan evlerin kiraya verilmesini yasaklayan ve alan kişinin oturmasını şart koşan belediyeler her geçen gün artıyor.

GÜNDEM 10.08.2020, 18:08 10.08.2020, 18:17
Hollanda’da yeni ev satın alan kişiler evlerini kiraya vermeleri yasaklanacak
banner119

Bu sınırlandırmanın, yatırımcıların evleri satın alıp, yeni başlangıç yapan genç ailelere kiraya vermelerinin önüne geçmek amacıyla yapıldığı söyleniyor. Ayrıca bu şekilde ev ve kira Fiyatlarında da artış normalin üstüne çıkıyor.

Kendi evini almak isteyenler' destekleyen dernekler, bu Fikre oldukça sıcak bakıyorlar. Bu sayede, gerçekten ikamet edecek kişilerin ev satın almasının sağlanabileceğini ve aslında ihtiyacı yokken ev alarak kiraya vermek yoluyla kazanç elde etmek isteyenlerin engellenebileceğini düşünüyorlar.

Şu an kira yasağı Hollanda genelinde 18 belediye tarafından uygulanıyor. Bunların arasında Amsterdam, Utrecht ve Zwolle gibi büyük belediyeler olduğu gibi, Bernheze, Nieuwkoop ve Bergeijk küçük yerleşim yerleri de var.

Kiraya verme yasağı belediyelere göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Nuenen ve Haarlernide Fiyatı 200.000 ile 383.358 euro arasında olan evlere bu yasak geçerliyken, Zwolleda bu yasak 5 yıl sonra kalkıyor.

Belediyeler bu gibi detaylara kendileri karar veriyorlar. Bu kural sadece yeni yapılan evler için uygulanırken, içişleri bakanlığı, eski evlerin satın alınmasında da uygulanabilmesi için bir yasa değişikliği sunmaya hazırlanıyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Habernet

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@