Hollanda'da Türklere seçim yasağı getirilmesi karara bağlandı

banner94

Hollanda’nın Rotterdam kentinde Türklerin seçim gecesi sokaklarda zafer turları atmasından rahatsızlık duyan koalisyon, “kamu düzenini bozabilecek

GÜNDEM 29.06.2018, 20:06 29.06.2018, 20:06
Hollanda'da Türklere seçim yasağı getirilmesi karara bağlandı
banner119
Hollanda’nın Rotterdam kentinde Türklerin seçim gecesi sokaklarda zafer turları atmasından rahatsızlık duyan koalisyon, “kamu düzenini bozabilecek” seçimlerin Rotterdam’da yapılmasına izin verilmemesini öngören bir madde eklenmesini için öneri sunmuştu. Ancak bu öneri Rotterdam Belediye başkanı Aboutaleb tarafından reddedildi ve kabul görmedi.

Sokakları patronu Türkler sorusuna ise sert cevap veren Rotterdam Belediye Başkanı Faslı Aboutaleb, hayır, buranın patronu benim, kimse değil. Kurallara uymayan cezasısını çeker dedi. Toplam 70 kişiye kişi başı 95 avro korna çalma cezası kesildiğini söyledi.

Başkan Aboutaleb, insanların gösteri hakkı bir demokratik hak, bunun yasal düzenleme ile kökten yasaklanması doğru değil diyerek, biraz olsun günah çıkardı. Bunu hep yapıyor. Daha bir ay önce Türk camii önünde mangalda domuz izni vererek çok büyük tepki çekmişti, şimdi ise yeniden arayı yumşatmaya çalışıyor anlaşılan.

Hollanda’nın Rotterdam kentinde Türklerin seçim gecesi sokaklarda zafer turları atmasından büyük rahatsızlık duyan yeni koalisyon, ortaklık anlaşmasına “kamu düzenini bozabilecek” seçimlerin Rotterdam’da yapılmasına izin verilmemesini öngören bir madde eklenmesini istemişti. Liberal VVD’nin grup başkanı Vincent Karremans’ın Türkiye seçimleri için Rotterdam’da oy kullanılmamasına rağmen böylesi bir yasak planını gündeme getirmesi, şaşkınlık yarattı. Karremans, çok sayıda Türk’ün 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması başta olmak üzere çeşitli siyasi ve sportif olaylarda sokaklara çıkıp korna çaldığını, sevinç turları attığını ifade edip bunun kentte gerginliğe yol açtığını ileri sürmüştü.

Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, seçim gecesi kentte tur atan sürücülerden 70’inin 95 avro para cezasına çarptırıldığını ifade etti, şehrin ve sokakları patronı Türkler değil benim dedi ve kökten demokratik haklarının yasaklanmasını doğru bulmadığını söyleyerek, yasa tarafısını reddetti.

Kaynak: Turkinfo.nl
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@