banner124
banner112

Hollanda'da Türk ve Faslıların düğünlerine bazı yasaklar geliyor

banner94

Rotterdam Belediyesi geçen Cuma günü, Rotterdam'ın merkezinde polis memurunun dövülmesi üzerine, Türk ve Fas kökenli düğünlerde bir dizi yasak getirmeye hazırlanıyor.

GÜNDEM 03.09.2019, 15:16 03.09.2019, 15:16
Hollanda'da Türk ve Faslıların düğünlerine bazı yasaklar geliyor
banner119

Rotterdam Belediyesi geçen Cuma günü, Rotterdam'ın merkezinde polis memurunun dövülmesi üzerine, Türk ve Fas kökenli düğünlerde bir dizi yasak getirmeye hazırlanıyor.

BBC'nin haberinde, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, trafikte tehlike yaratan konvoylar ve gece yarılarına kadar süren sokak düğünlerinin önlenmesi konusunda Salı günü savcılık ve polis yetkilileri ile görüşecek.

Geçen Cuma günü, Rotterdam'ın merkezinde bir düğün konvoyunu tehlikeli sürüş, sol şeridi gereksiz ihlal ve korna çalarak gürültü yaptıkları şikayeti üzerine durduran polis memurunun dövülmesinin de yankıları sürüyor.

Polis memurunun tartıştığı bir kişiyi gözaltına almak istediği sırada, konvoydaki bir başka kişi arkasından kafasına vurarak yere düşürmüştü.

Polis memuru, beyin sarsıntısı gerekçesiyle tedavi altına alınmış, damat da dahil 3 kişi polis ekiplerince gözaltına alınmıştı.

Polis memuruna arkadan saldırdığı belirtilen kişi ise, halen aranıyor.

Aşırı sağcı internet sitelerinde, "Kornacı Türkler polis dövdü" başlığıyla verilen haberlerin ardından, Rotterdam Belediyesi, düğün konvoyu yasağı getirmek için harekete geçti.

Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, kentin yerel televizyon kanalı Rijmond Tv'ye yaptığı açıklamada, polis memurunun dövülmesini, "skandal ve kabul edilemez" diye değerlendirdi.

Rotterdam'da Türkiye ve Fas kökenlilerin elinde tuttuğu bir alt kültürle uğraştıklarını söyleyen Aboutaleb, şöyle konuştu:

"Sokakta gece yarılarına kadar süren düğün eğlenceleri, korna çalarak araç sürmek ve insanları uykusuz bırakmak gibi, geldikleri ülkelere ait görüntüleri burada da sürdürüyorlar. Bunun burada da mümkün olduğunu düşünüyorlar."

Bu duruma karşı kesin bir şekilde harekete geçmek istediğini vurgulayan Rotterdam Belediye Başkanı, kuralların herkes için geçerli olduğunu ve bütün toplumun buna uyması gerektiğini söyledi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Kaynak: BBC


banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@