banner84

Hollanda’da okulda öldürülen Türk kızı Hümeyra’nın katiline komik ceza

banner94

Rotterdam mahkemesi Kasım ayında yapılan duruşmada savcının istediği cezadan çok düşük bir ceza vermesi tartışmalara yol açtı.

GÜNDEM 13.12.2019, 15:04 13.12.2019, 13:27
Hollanda’da okulda öldürülen Türk kızı Hümeyra’nın katiline komik ceza
banner105

Rotterdam mahkemesi Cuma günü (Bugün) yapılan duruşmada Bekir E.’ye 14 yıl hapis ve zorunlu tedavi (TBS) cezası verdi.

Kasım ayında savcı, Bekir. E.’nin Hümeyra’yı bilerek öldürdüğü nedeni ile 20 yıl hapis cezasına ve zorunlu tedavi (TBS) altında tutulması talebinde bulunmuştu.

Mahkeme, Bekir E.’nin Hümeyra’yı bilerek öldürdüğüne dair yeterli kanıt bulunmadığını savundu. Bekir E.’ye 14 yıl hapis ve zorunlu tedavi (TBS) cezası verdi.

Mahkeme, planlı bir cinayet olmadığını,gündüz vakti okulda cinayet işlemenin mantıksız oldugunu ifade etti. Ayrıca Bekir E. nin Hümeyra’nın peşinden koşarak ateş etmesinin de planlı bir cinayet olmadığını gösterdiği belirtildi.

Hümeyra’nın ailesi katili Bekir E.’ye ömür boyu hapis cezası verilmesini istemişti.

Bekir E. duruşmada, okula geldiğinde kokain etkisinin altında olduğu yenileyerek niyetinin öldürmek olmadığını savundu.

16 yaşındaki Türk kızı Hümeyra, 18 Aralık 2018’de Bekir E. tarafından okul havlusunda vurularak öldürülmüştü.

2018 senesinde AD gazetesinde yayınlanan röportajda Hümeyra’nın ailesinin şu sözleri dikkat çekmişti. ’Polis bizimle oynadı, Polis ve yargı işlerini iyi yapsalardı Hümeyra hala hayatta olacaktı.’ ifadelerini kullanmışlardı.

Hümeyra, Rotterdam Tasarım Koleji okul avlusunda Bekir E. tarafından düzenli olarak tehdit ediliyordu. Bu nedenle ailesi defalarca polise şikayette bulunmuş ama ciddi bir tedbir alınmamıştı.

Adalet ve Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından yapılan araştırmaya göre, Hümeyra’nın içinde bulunduğu tehlike savcılık, polis ve aile içi şiddet merkezi tarafından koordineli çalışılmadığı için tespit edilemediği belirtilmişti.

Hümeyra’nın polis merkezinde her defasında şikayetini tekrar baştan anlatması gerektiği ifade edilmişti.

Bekir E.’nin daha önce tehdit ve kötü muameleden yargılandığı ve Hümeyra ile görüşme yasağı olduğu halde dosyanın tehdit davası olarak görülmediği bilgisi paylaşılmıştı.

Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Fred Grapperhaus, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, polis ve savcılık Hümeyra’nın ailesinden özür dilemişti.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
©SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@