banner84

Hollanda’da hayatın normale dönülmesi için hazırlanan plan

banner94

Hollanda'da koronavirüs salgınıyla mücadelede önlemler adım adım gevşetilecek.

GÜNDEM 06.05.2020, 21:05
Hollanda’da hayatın normale dönülmesi için hazırlanan plan
banner105

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yaptığı basın açıklamasında, ülkede Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin sayısında düşüş yaşanmasından dolayı önlemlerin 1 Eylül'e kadar 1,5 metre mesafe ve hijyen kurallarına uyma şartıyla aşamalı gevşetileceğini söyledi. 

Normal hayata geçişin uzun bir zaman alacağının altını çizen Rutte, 11 Mayıs'tan itibaren berber, güzellik salonu ve kuaför gibi yakın temasta bulunulan mesleklerin randevulu olması şartıyla açılacağını bildirdi.

Rutte, 11 Mayıs'tan itibaren kütüphanelerin de açılacağını ve yetişkinlerin temasta bulunmadan açık alanlarda spor yapabileceğini ifade etti.

Mümkün olduğu takdirde 1 Haziran'dan itibaren restoran, kafe, müze ve sinemaların açılacağını dile getiren Rutte, personelle beraber en fazla 30 kişinin içeride bulunabileceğini, restoranların teras kısmının ise tamamen açılacağını kaydetti.

Rutte, toplu taşıma araçlarının bu tarihten itibaren tam hizmet sunacağını, istasyonlarda sosyal mesafenin korunacağını, araçlarda ise yolcuların maske takmasının şart olduğunu aktardı.

Liselerin 15 Haziran'dan itibaren eğitime başlayacağını anlatan Rutte, ibadethane, cenaze ve düğünlerde 1 Temmuz'dan itibaren 100 kişinin bir araya gelebileceğini açıkladı. Ülke içindeki tatil yerlerinin de bu tarihte açılacağını söyleyen Rutte, restoran ve kafelerin ise bu tarihten itibaren 100 kişiye hizmet sunabileceğini duyurdu.

Başbakan, 1 Eylül'den itibaren ise tüm spor alanları ve spor okullarının açılacağını sözlerine ekledi.

Hollanda hükümeti, 21 Nisan'da, kreşler ve özel eğitim merkezlerinin 11 Mayıs, ortaöğretim kurumlarının ise 1 Haziran’da eğitime başlayacağını açıklamıştı.

Hükümet, 18 yaş altındakilerin 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uymak kaydıyla 28 Nisan’dan itibaren açık alanlarda spor yapabileceğini duyurmuştu.

Bakımevinde kalan yaşlılara ziyaret kısıtlaması ve çalışanlar için yakın mesafe gibi geçerli kısıtlamaların ise 20 Mayıs’a kadar devam edeceği belirtilmişti.

Hollanda’da hayatın normale dönmesi için hazırlanan plan sırayla şöyle;

11 Mayıs’dan itibaren; 
- Yakın temas meslekleri (kuaför, sürücü kursları, güzellik uzmanı gibi) randevu üzerine müşteri alabilecek
- Daha önce bilindiği gibi okullar ve kreşler açılacak
- İki kişilik birbirine temas etmeyen sporlar yapılabilecek. Örneğin tennis veya yüzme gibi

1 Haziran; 
- Restoranlar, müzeler ve sinemalar 1 buçuk metre mesafe korumak şartıyla açılabilecek. En fazla 30 kişi bir arada olabilecektir
- Toplu taşımada maske kullanımı şartıyla herkes kullanabilecek
- Orta okullar açılacak
- Herkese test yapılacak

15 Haziran; 
- mbo okulları açılacak ve sınavlar devam edecek

1 juli
- 100 kişilik organizayonlara müsade edilecektir
- Hollanda içi tatil yerleri ziyarete açılacak

1 Eylül;
- Tüm spor alanları ve spor okulları açılacak
- Organizasyonlara müsade edilecek
 

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (5)
Karadeniz 1 yıl önce
Zaten otobusleri herkez kullaniyor disarida herkez spor yapiyor ölüm azalmis 5000 kisi öldü zaten hic bir yerde önlem yok market girislerinde calisanlarin ellerine verilmis sprey kagit mendil ne eldiveni var ne maskesi tek mendille 5 araba kolu siliniyor disarda yuzde 99 u maskesiz 2 aydir hastanelere kabul edilmiyor kimse ölen öldü zaten herkez test olacakmis fiyatinida soylede bilelim hastaneye gitmeden milleti ölüme terk ettiniz isin zor kısmı bitti şerefsiz
Hasene yavuz 1 yıl önce
Verdln bilgler için teşekkür
Buket. Aydemir 1 yıl önce
Bb b.
Buket. Aydemir
H.Erol Ozkurt 1 yıl önce
Herkesin gelismelerden haberi olmasi sevindirici,yetkililere tesekkurler.
Erdal 1 yıl önce
Mark rutte nin yapmis oldugu toplantidan bisey anlamis degiliz. Konusmalari hep genel olarak bir kisim kurullarda gevsetmelere gittiklerini soyluyor ancak bu gevsetmeler sehirleri yönetenlerin ve bakanlarin insafina birakmis gibi görünüyor. Cocuk ve yetiskinlerin Hapishanelerine ziyaretler ne zaman acilacak baskan mark rute

Gelişmelerden Haberdar Olun

@