banner84

Hollanda'da Genç Kızın Katili, 25 Yıl Sonra Ortaya Çıktı

banner94

Hollanda'da 25 yıl önce tecavüz edilerek öldürülen 19 yaşındaki Milica van Doorn'un katil zanlısı, yapılan DNA testleriyle yakayı ele verdi. Savcı,

GÜNDEM 22.11.2018, 19:50 22.11.2018, 19:50
Hollanda'da Genç Kızın Katili, 25 Yıl Sonra Ortaya Çıktı
banner105
Hollanda'da 25 yıl önce tecavüz edilerek öldürülen 19 yaşındaki Milica van Doorn'un katil zanlısı, yapılan DNA testleriyle yakayı ele verdi. Savcı, 47 yaşındaki zanlı Hüseyin A.'nın, 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Hollanda savcılığı, 1992 yılında Zaandam kentinde 19 yaşındaki Milica van Doorn'un tecavüz edilerek öldürülmesi olayının 47 yaşındaki zanlısı Hüseyin A.'nın, 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Öte yandan savcılık, Türk kökenli zanlıyı 'başından beri yalan senaryolar üretmek ve yaptığı hiçbir şeyden pişman olmamakla' da suçluyor.

Katil zanlısı yıllar sonra ortaya çıktı
19 yaşındaki lise öğrencisi Milica van Doorn'un cesedi, Haziran 1992'de Amsterdam'ın kuzeyinde, Türkiye kökenli çok sayıda göçmenin yaşadığı Zaandam kentindeki bir gölette bulunmuştu. Bir arkadaşının doğum günü partisine gittikten sonra 7 Haziran akşamı kaybolan genç kızın tecavüz edildikten sonra defalarca bıçaklandığı ve boğazı kesilerek öldürüldüğü belirlenmiş ve o dönem polisin tüm çabalarına rağmen, olayın faillerine ulaşılamamıştı.

BBC'de yer alan habere göre, Zaandam polisi tarafından dava dosyası 25 yıl sonra yeniden açıldı ve Milica van Doorn'un cesedindeki kalıntılar incelenerek katil zanlısına ilişkin DNA profili çıkarıldı.

133 Türk kökenli erkekten DNA örneği alındı
Belirlenen DNA profiline göre, katil zanlısının Türk kökenli olduğu belirlendi. Bunun üzerine polis, cinayetin işlendiği bölgede o dönemde yaşayan 133 Türkiye kökenli erkekten DNA örneği aldı. Çelik işçisi, 4 kız çocuğu babası Hüseyin A., DNA örneği vermeyi reddetmesine rağmen erkek kardeşinin DNA örneği ile Milica van Doorn'un cesedindeki kalıntıların uyuşması üzerine geçen yıl gözaltına alındı.

'Hiçbir şey hatırlamıyorum'
Cezaevinde alınan kan ve sperm örneklerinin, cesettekilerle birebir örtüşmesi üzerine 47 yaşındaki Hüseyin A., cinayetin bir numaralı zanlısı olarak yargılanmaya başlandı. İlk ifadesinde, "kendisini bir ruhun teslim aldığını ve hiçbir şey hatırlamadığını" savunan zanlı, bu hafta başındaki duruşmada bu ifadelerini yalanlayarak, "her şeyi uydurduğunu" söyledi. Hüseyin A., evliliği boyunca Milica van Doorn ile ilişki yaşadığını öne sürdü. En son 5 veya 6 Haziran 1992'de birlikte olduklarını, genç kızın cesedindeki sperm kalıntılarının bununla açıklanabileceğini iddia etti.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@