Hollanda'da gazeteci Fatih Özyar'a kelepçe

banner94

Foto: ©Facebook Fatih Özyar Yıllardır yaz aylarında önce Hürriyet Gazetesi adına, son yıllarda da Sabah Gazetesi adına Sırbistan’da

GÜNDEM 13.09.2016, 17:39 13.09.2016, 17:39
Hollanda'da gazeteci Fatih Özyar'a kelepçe
Foto: ©Facebook Fatih Özyar

Yıllardır yaz aylarında önce Hürriyet Gazetesi adına, son yıllarda da Sabah Gazetesi adına Sırbistan’da bulunan dinlenme tesislerinde gurbetçilere Sıla Yolu’unda yardımcı olan Özyar, Hollanda’da yaşadığı şokun etkisinde.

Hollanda’ya döner dönmez her zaman olduğu gibi haber peşine koşan Özyar, yıllardır yaşadığı Hollanda’nın Zaandam şehrinde polis tarafından 15 saat süre ile gözaltına alınmasını Son Haber’e anlattı.

“Demokrasi, insan hakları, basın özgürlüğü deyince dünyada ilk olarak gösterdiğimiz Hollanda’da bu yaşadıklarım inanılır gibi değil” diyen Fatih Özyar, “ SIRBİSTAN'DA üç aylık Sıla Yolu görevimin bitmesiyle Hollanda'ya geri döndüm.
Hollanda’daki gelişmeleri uzaktan takip ediyordum. Son gelişmelerden biri ise Kuzey Hollanda'nın Zaandam kentinin Poelenburg semtindeki Türk gençleri konusu.

Yaşları 18 ile 24 arasında değişen ve aralarında Faslı gençlerinde olduğu bir gurup genç; Hollanda medyası tarafından 'Sokak Teröristleri ve Erdoğan'ın Askerleri' olarak tanımlanıyordu.

Gençlerin sorun olarak görüldüğü semtte ben de yıllardır ikamet etmekteyim. Aynı zamanda bu semtin yönetim kurulunda başkanlık, başkan yardımcılığı yaptım. Yıllar önce bu aynı sorun vardı, biz bunu defalarca dile getirmiştik. Peki ne oldu da şimdi bu olaylar konu edildi?

İşte tam bu konuları kaleme almak için hazırlık yaparken dün akşam bana acil bir telefon geldi. ‘Türk gençleri Hollanda polisi tarafından göz altına alınılıyor’, denildi.

Apar topar olay yerine gittim. Zaten olay yerine uzaklığım 200 metreydi. Biz gazeteci için olayın sıcak anında orada olmak büyük bir başarıdır. Telefonumun kayıt düğmesine bastım ve olup bitenleri kayıt altına almaya başladım. İşte tam da o sırada bana yaklaşan polis beni itip kakarken, ona basın mensubu olduğumu ve açık alanda çekim yapmamın bir sakıncası olmadığını söyleyince polis memuru "göz altına alındın" dedi ve 4 polisin şiddetine mahruz kalarak ellerim kelepçelendi.” Dedi.

25 yıla yakın bir zamandır, çeşitli olayları takip ettiğini ve gazetecilik yaptığını ifade eden, ilk kez hemde Hollanda’da yaşadığı şehirde güvenlik güçlerinin böyle bir ley yapmasına akıl erdiremediğini vurgulayan Özyar, Nezarette kaldığı 15 saatten çok bu olayın sonucu ‘Hollanda nereye gidiyor?’ sorusuna karşılık bulamamasına üzüldüğünü ifade etti.

Gözaltına alınmasının verdiği sıkıntıdan çok Zaandam’da yaşanan olayların kendisini üzdüğünü yineleyen Özyar, ‘Bu gençler arasında hatalı olan yok mu? Tabii ki var. Ama bir gerçek var bunları dışlayıp, bunları farklı yönlere sürükleyen ne? İşte asıl sorunu görmemezlikten gelenler!” diyerek gözaltı süresinde yaşananları anlattı:

“Nezarete atıldım. 15 saat sonra yanıma geldiler; ifade verip vermemek istediğimi sordular, ben de sizi ifade vermiyorum deyince de bana savcılıktan ceza geleceğini, suçumun 'polisin buradan git' uyarısına uymamak olduğunu söylediler”
15 saat gözaltı süresinin ardından evine geldiğini fakat aklını kurcalayan bir çok soruya cevap aramakla meşgul olduğunu söyleyen Özyar, sosyal medya hesabından da paylaştığı aklını kurcalayan soruları Son Haber’e de sordu:

“1) Hollanda nereye gidiyor?

2) Hollanda asimile olup ülkesine ihanet edenlere kucak açarken, ben ülkemi, vatanımı, milletimi, Cumhurbaşkanımı seviyorum diyenlere neden 'Burayı terk et ülkene geri dön" diyor?

3) Artık Hollanda'da Türkiye'yi, bayrağını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sevmeyi ne zamandan beri suç sayılmaya başlandı?

4) Hollanda yaptığı uygulamalar ve göz altılarla birilerine göz dağımı vermek istiyor?

5) Hollanda acaba istediğinde başarılı mı oluyor. Çünkü Türkler içindeki duyguları sözlerine dökemiyor. Çünkü korkuyor, hedef olurum, işimi kaybederim diyor.

6) Bugün ki Hollanda gazeteleri 8 kişinin tutuklandığını yazıyor. Ama bu tutuklanan kişiler arsındaki bir kişinin gazeteci olduğunu neden yazmıyor?

Eğer basın ve düşünce özgürlüğü diyorsanız bu sadece sizin için geçerli olmamalıdır. Bu özgürlüğü başkalarına da vermelisiniz.”

Editörün notu: Sevgili Fatih Özyar önce geçmiş olsun diyor, sorduğunuz soruları bir kez de sizin ve kendimiz adına biz soruyor ve 6. Sorunuzu özellikle biz de soruyor ve ekliyoruz:

Neden gözaltına alınan 8 kişiden birinin gazteci olduğunu yazmadı yazmadı Hollanda basını.

Oysa Ebru Umar’ın gazteciliği tartışılırken günlerce ona ‘gazeteci’ diye arka çıkan Hollanda basını Fatih Özyar’ın gazteciliğini göremeyecek kadar kör mü?

Kör bir şahıs merhum Neyzen Tevfik’e sormuş, ‘ Ahvali durum nasıl?’

Her şeyin biribirine karıştığı bir dönem üstelik, ama neyzen bu cevabı yine Neyzence olmuş, soruyu soran köre, “ Gördüğün gibi ! demiş…

SONHABER.EU
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@