banner84

Hollanda: Türkiye'nin güvenlik kaygılarının AB tarafından ciddiye alındığının dillendirilmesi gerekir

banner94

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Suriye'nin İdlib kentinde yeni bir insani krizin önüne geçmek için uçuşa yasak bölge oluşturulması gerektiğini bildirdi

GÜNDEM 05.03.2020, 14:29 05.03.2020, 14:11
Hollanda: Türkiye'nin güvenlik kaygılarının AB tarafından ciddiye alındığının dillendirilmesi gerekir
banner105

Hollanda'dan "İdlib'de uçuşa yasak bölge oluşturulsun" önerisiBakan Blok, yaptığı yazılı açıklamada, İdlib'de çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan bir milyon sivilin Türkiye sınırına doğru göçe zorlandığını belirtti.

Türkiye'nin 3,5 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığını vurgulayan Blok, Türkiye'nin güvenlik kaygılarının Avrupa tarafından ciddiye alındığının dillendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Blok, İdlib'deki durumun Avrupa'ya da sığınmacı baskısını artırdığını kaydederek, "Uçuşa yasak bölge oluşturarak İdlib'deki insani krizi durduralım." önerisinde bulundu.

İdlib'de oluşturulacak uçuşa yasak bölgenin Beşşar Esed rejiminin saldırılarını engellemeyi amaçladığına işaret eden Blok, uluslararası bir gözetim mekanizmasının da kurulması gerektiğini kaydetti.

Blok, Esed rejiminin Rusya tarafından askeri ve politik olarak desteklediğini hatırlatarak, AB'nin Rusya ile diyalog kurarak Suriye'de artan tansiyonu düşürmeye çalışması gerektiğini vurguladı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

Yorumlar (1)
Selma 1 yıl önce
Türkler Asya kökenlidir ve Genlerimiz onlara daha benzerdir..........inşAllah tam tersi olmaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@