banner84

Hollanda Diyanet Vakfı Hollanda Parlamento Araştırma Komisyonu tarafından sorgulandı

banner94

Hollanda Temsilciler Meclisi, üç hafta boyunca Hollanda’da İslami kuruluşlarını yabancı ülkelerden gelen para yardımları konusunda sorguladı.

GÜNDEM 21.02.2020, 21:50 21.02.2020, 20:23
Hollanda Diyanet Vakfı Hollanda Parlamento Araştırma Komisyonu tarafından sorgulandı
banner105

Hollanda, uzun zamandır, Kuveyt, Körfez ülkeleri, Suudi Arabistan’dan Hollanda’ya gelen yardımlardan rahatsızlık duymaktaydı. 

Hollanda’nın endişesi, yardım yapan bu ülkelerin Hollanda’da İslam’ın yorumlanmasına olası etkileri ve Hollanda’da aşırılıǧın körüklenmesi ve terörizme zemin hazırlanmasıydı.

Bu doǧrultuda Temsilciler Meclisinde kurulan Araştırma Komisyonu, yabancı ülkelerden gelen para yardımlarının Müslümanlar üzerinde etkisinin olup olmadıǧını araştırıyor. Geçen yıl bu doǧrultuda NRC Gazetesi’nin bir araştırması, dış ülkelerden yardım alan bazı camilerde aşırılık dilinin kullanıldıǧını gösteriyordu. Buna somut örnek ise, Den Haag’daki As Soenna Camisi’nde yapılan konuşmalarda, kadınların da sünnet olmasının önerilmesiydi.

Üç hafta süren sorgulamada, Den Haag’daki As Soenne Camii, Utrecht’deki Fıtrat Camii ve ne yazık ki bizim Hollanda Diyanet Vakfı yer alıyor. Sorgulama sürecinde, hangi kriterlere göre tespit edildikleri belli olmayan uzmanlar ve cami kuruluşları yöneticileri dinleniyor.

Görünürde, Diyanet’in soruşturma sürecine dahil edilmesi, imamların maaşlarının Türkiye tarafından ödenmesi ve Türkiye’nin de merkezi Amerika’da olan düşünce kuruluşu Freedom House tarafından ‘özgür olmayan ülkeler’ listesinde yer almasından kaynaklanıyor.

Kaldı ki, Diyanet’in Hollanda’daki imamların maaşlarını ödemesi yeni bir gelişme deǧil, yıllardır uygulanan ve bilinen bir sistem. Hem de Hollanda’nın severek kabul ettiǧi, bir zamanlar teşvik ettiǧi bir uygulamaydı. Şimdi neler deǧişti de, bu konu Hollanda hükümeti tarafından mercek altına alınıyor, anlaşılması zor bir konu.

Bizim için anlaşılması zor bir konu ama, Hollanda Diyanet Başkanı’nın aynı Zamanda Lahey Din İşleri Müşaviri olması da soru işaretleri yaratıyor.

Soruşturmanın son günü Hollanda Diyanet Vakfı dinlendi.

Diyanet’e, dış ülkelerden yardım alıp almadıkları değil, Türkiye’ye bağımlı olup olmadıkları soruldu.
Sabahki oturumda, Türk Dilleri ve Kültürü Yüksek Öğrenim Üyesi Hollandalı Erik-Jan Zürcher dinlendi. Zürcher, ‘Hollanda’da yaşayan Türkler’in yüzde 70’i, Batı’nın kendilerine düşman olduğuna inanıyorlar.’ dedi.

Zürcher, Türkler’in bu fikre kapılmasına, Diyanet’e bağlı camiler ve imamların değil, sosyal medya ile radyo-televizyonların etki yaptığını belirtti.
Zürcher, Araştırma Komisyonu’na verdiği ifadesinde, Hollanda Diyanet Vakfı’nın, Almanya Avusturya ve Fransa’da olduğu gibi, Hollanda’da yasaklanmasına karşı olduğunu belirtirken, ‘Böyle bir karar, imam eğitiminin başlatılamadığı Hollanda’da başıbozukluğa neden olur’ dedi.

Zürcher, ifadesinin büyük bir bölümünde Türkiye aleyhine iddialarda bulundu.

Öğleden sonraki oturumda, Hollanda Diyanet Vakfı Sekreteri ve Amsterdam Eyüp Sultan Camii Başkanı Murat Türkmen dinlendi.

Bir saat 15 dakika süren oturumda, sorulara sürekli olarak ‘Bilmiyorum’, ‘Benim zamanımdan önceydi’, ‘hatırlamıyorum’ şeklinde yanıtlar veren Türkmen izleyenleri çileden çıkardı.

Komisyon üyelerinin, ‘Hollanda Diyanet Vakfı Türkiye’ye bağımlı olmayan bir Hollanda vakfı mıdır?’ anlamındaki soruların yanıtını doyurucu bir şekilde veremeyen Murat Türkmen, ‘Evet, Türkiye’den bağımsız, tamamen bir Hollanda kuruluşudur’ derken, imamların maaşlarının Ankara’dan gelişi ile Vakıf Başkanı’nın, aynı zamanda Lahey Din İşleri Müşaviri oluşunun nedenine de doyurucu cevaplar veremedi.

İmamların cami yönetimlerine değil, Din Ataşelerine bağlı olduklarını ve ataşeliklere karşı sorumlu olduklarını belirten Türkmen, ‘Peki bu nasıl bir Hollanda vakfıdır?’ sorusuna cevap verirken de bocaladı.

Siyasi Duyuru

Komisyon üyelerinin, ‘Vakfın sadece dini hizmet yaptığını ve siyasete karışmadığını belirtiyorsunuz ama, 2006 yılında yapılan Hollanda genel seçimlerinde, Ermeni soykırımı iddiasını desteklemeyen Fatma Koşer Kaya’ya oy verilmesini tavsiye den bir bildiri yayınlandı’ şeklindeki sorusuna da cevap vermekte zorlanan Türkmen, ‘Bunu Diyanet değil, bir Hollanda-Türk lobi grubu Amerika üzerinden yaptı’ gibi bir açıklamada bulundu.

Ermeni Meselesi

Hollanda Diyanet Vakfı’nın, diğer Arap kuruluşları gibi dış ülkelerden para yardımı almadıklarını bilen Hollandalı Komisyon Üyeleri, kısır konular ile Türkmen’i sıkıştırmaya çalıştılar ve sıkıştırdılar da…

Diyanet Vakfı’nın tek amacının dini hizmet olduğunu ve siyasete karışmadığını belirten Türkmen, 2014 yılında Almelo’da açılan bir Ermeni Anıtı’nı protesto etmek için yapılan büyük mitingde, Diyanet’in rolünün ne olduğu sorusuna da doğru dürüst cevap veremedi. 

Türkmen, ‘O gün orada bir Osmanlı müziği (Mehter Marşı) çalındı. Kendinizi bir Ermeni yerine koyarsanız üzülmez miydiniz?’ sorusuna ‘Ama ben Ermeni değilim’ yanıtını verdi. Komisyon üyesinin bastırması üzerine, ‘Olmamalıydı, yapılmamalıydı’ diyen Türkmen, nedense Ermeni soykırımının sözde olduğuna ve karşılıklı ölümler olduğuna, soykırımın abartı olduğuna değinemedi.

Miting’e gidebilmek için yapılan afişleri gösteren bir komisyon üyesi, ‘Bu afişte neler yazılı’ dedikten sonra, afiştekileri zor da olsa tek tek tercüme ettirdi. Kaldı ki Türkmen, ‘Bu benim görevim değil’ diyebilirdi. Afişin bir köşesinde, miting yeri olan Almelo’ya otobüs kaldırılacağı yazılıydı. ‘Web sayfamızda, otobüslerin hangi Diyanet camisinden kalkacağını görebilirsiniz’ yazıyordu. Türkmen, Diyanet’in böyle bir şey yapmayacağını söyledi ama, web sayfasını işaret eden kuruluşun adını verseydi daha inandırıcı olurdu.

Askerlik Konusu

Bedelli askerlik konusunu soran komisyon üyesini, ‘Bu bugünün konusu değil’ diyen Türkmen, ‘Evet evet, tam da günümüzün konusu, siz bu işe ne diyorsunuz?’ sorusu üzerine yine kaçamak cevaplar vermeye çalıştı ve sonunda da, ‘Mademki Türk devletine bağlılar, o zaman da görevlerini yapsınlar’ demeyi tercih etti.

FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) Konusu

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra, Gülenciler’in camilere sokulmadığını ve hatta Gülenci olanların isimlerinin Diyanet Vakfı Başkanı Yusuf Acar tarafından bir liste halinde Ankara’ya bildirilmiş olduğunu belirten bir komisyon üyesine, ‘Camilere girişte hiç kimseye yasak getirilmedi. Gülencilerin isimlerini veren Yusuf Acar, bu işlemi Diyanet Vakfı Başkanı olarak değil, Lahey Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri olarak yaptı. (Aslında bu ifade çok iyi anlaşılmadı. Zira Türkmen Müşavir sözcüğünü tercüme edemedi)
Sorular üzerine çok sıkışan Türkmen, Yusuf Acar’ın yaptığının doğru olmadığını hatta casusluk sayılacağını ifade etti.

Hoorn’daki bir cami imamının, aşırı bir şekilde şeriat fetvası verdiğini, Harderwijk’te iki imamın ‘Gülencileri ihbar edin’ dediklerini hatırlatan komisyon üyelerine, ‘Bunlar bireysel hatalardı. Hoorn’daki cami imamı derhal geri gönderildi. Zira fetvalar Diyanet tarafından yazılıyor’ yanıtını verdi.

Sorular Önceden Verildi

İşin ilginç tarafı nedir biliyor musunuz?
Parlamento Araştırma Komisyonu, dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğimiz bir sistem uyguladı.

İfadesini alacağı kişilere soruları önceden bildirdi. Aldığım habere göre, Murat Türkmen’e, özellikle Ermeni mitingi ve Gülenciler konusundaki sorular önceden verildi. Buna rağmen dersine iyi çalışamayan Türkmen, canlı yayınlanan oturum sırasındaki bocalamalarıyla Türkleri çileden çıkarttı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Kaynak: İlhan Karaçay

Yorumlar (13)
Mehmet Okumus 1 yıl önce
H.D.V sekreteri Murat kardesimizi tebrik ediyorum.Omuzlarında yaklasik yarim milyon Türkün sorumluluģunun bilincincinde hareket etmistir ve büyük ihtimalle sorusturma komisyonunun raporu olumlu çıkacaktır.Sorusturma komisyonunun ne manaya geldiģini bilmeyen aciz kisiler orada karsilikli bir atïsmanin olacagi ve en cok baģiranin hakli cikacagi beklentisine girmis olabilirler.Ama önümüzdeki sürec doģru kişinin doģru koltukta oturduģunu gösterecektir,bundan emin olabilirsiniz.
Yuksel Baran 1 yıl önce
yalan haber, soru felan verilmesi soz konusu degil, musavir vakfin baskani diye ifade kullanmadi, Turkmen`e sahip cikmak gerekir, gidin masal yazin ve 50 yildir masallarla kendinizide bizide kandirdiniz! Herkes oraya cikip o savunmayi veremezdi, herkesin bir cikari var o arkadasi tebrik etmediniz baren kendi yetisdirmis oldugunuz cocuklariniz nerelerde onalr ciksaydi!
Bozkurt 1 yıl önce
Yazıklar olsun o İlhan Karacaya, çıkıp kendisinde sorular varmış niye gelip sizlerle paylaşmamış! Neden beklemiş bir gün sonrasını, diyanete ihanet eden bu eski kafalı insanlar, sizde haber diye geçtiniz ayıp! Nerde dürüstlük, Murat Türkmenin tırnağı olamazsınız! Adam gibi adam
Mersinli Kara Ahmet 1 yıl önce
Arkadaşlar. Sizin bu yaptığınız kutsal bir is. Mide bulandıran yazı ve açıklamamda bulunan Bunaklarin kendilerine faydası yok. Yiğidoyu tebrik ederim. Genc bu çocuğu tebrik ederim.
TC yurekli 1 yıl önce
Bos islerin haberini yapanlar, diyanetin camisine adim atmayanlar, namaz kilmayi bile bilmeyen, okul medrese gormemis, kendisini Hollandalilara yamamak icin cocugunun adini hollandali koyan ve yetistirip buyuttukleri cocuklari babalarini tanimazken bu Turkmen baskan nasil bu isi bu sakin halde bitirdi, kavgasiz bir tanik olarak hapis cezasi almadan yirtti! helal olsun koca yurekli Turkmen’e
Hasbihal 1 yıl önce
Boş küpe oturmaktan başka birşey yapmamış sizin bu yazar ve buna gaz verenler! Sekreter oraya diyanet adına tanık olarak çıkmış yani, başka ne anlatacakki, yıllar önce yapilan yanlışlıklara ne diye bu sekreter cevap versinki! Kim ne derse desin Türkmen süperdi, adam hiçbirşey yokmuş gibi herşey kontrol altındaydı ve duruşu ve kıracağı ve verdiği mesajlardan ders çıkartmak lazım! Bir an önce bu sekreterin başkan olması gerek...
TC Arif 1 yıl önce
Diyanet’e bu kadar kin olan kişileri merak ediyorum. Acaba bu güne kadar hangi işlerinde yardımcı oldular. Beyni sulanmış kişilerin çocuklarının hangi Diyanet derneginde üye ?!? Bilen var ise yazsın lütfen.
Efe 1 yıl önce
Murat Bey tebrikler. Siz Dogru yoldasiniz. Allah yardimciniz Olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@