banner124
banner112

Hollanda'da zorunlu karantina için yasa değişecek

banner94

Korona hastalarıyla yakın temasta bulunanların ye turuncu kodlu bölgelere seyahat edenlerin Hollanda'ya döndüklerinde karantinada kalmaları mecburi hale getiriliyor.

GÜNDEM 12.08.2020, 11:32
Hollanda'da zorunlu karantina için yasa değişecek
banner119

Sağlık bakanı Hugo De Jonge tarafından dün temsilciler meclisine gönderilen mektupla yerilen bilgiye göre; turuncu kodlu ülke ya da bölgelerden gelenlere karantina mecburiyeti uygulaması için bir kanun değişikliği yapılması gerekiyor.

Bakanlık, korona virüs bulaşmalarında kaynak ve kontak araştırmalarında sorunlar yaşandığını, insanların bilgi vermek istemediklerini ve bunun yanısıra karantinada kalması gerekenlerin buna uymadığının tespit edildiğini, bu yüzden de karantina sürecinin kanuni bir mecburiyete dönüştürülmesinin gerektiğini bildirdi.

Halen mevcut kanunlarla, gönüllü olarak karantinada kalmayanlar, GGD bölge başkanlığı tarafından bunu yapmaya zorlanabiliyor. Buna rağmen kalmayanlar hakkında dava açılabiliyor ve mahkeme cezasını tayin ediyor.

Mecburi karantina uygulaması gelecek hafta, bakanlık ve GGD arasında yapılacak koordineler sonucu başlayacak!

Bu kararın verilmesinde son haftalarda hızla artan yeni korona vakaları etkili oldu. İnsanların kurallara uymamaları ve özellikle virüsün yayılma sebebi olan aile arası ve yakın çevre ile kontağın azaltılmaması sonucu karantinanın mecburi olması gerektiği düşünüldü.

Karantina; GGD tarafından pozitif virüs tanısı konulan kişi ve temas ettiği yakın çevresini kapsayacak. Herhangi bir belirti durumunda ise derhal test yaptırmaları istenecek. Bu yolla virüsün yayılmasının durdurulması hedefleniyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
 

Habernet

banner123
Yorumlar (4)
Gulsum isler 1 yıl önce
Hollanda. Karantina. Yurdisinda. Gelenleri nasil denetliycek. Cok merak ediyorum. Gezmeden gelenler karantina yok. Her yerevgidiyorlar
Cengiz şimşek 1 yıl önce
Çok iyi olur
Mukatter Taşçı 1 yıl önce
Bilgilenmek istiyorum
Mukatter Taşçı 1 yıl önce
Bilgilenmek istiyorum
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@