Hollanda'da 'Viruswaanzin' eylem grubunun yarınki gösterisi mahkeme kararı ile iptal edildi

banner94

Hollanda'nın Den Haag kenti Malieveld’de planlanan gösteri mahkeme kararı ile iptal edildi

GÜNDEM 27.06.2020, 16:00 27.06.2020, 16:40
Hollanda'da 'Viruswaanzin' eylem grubunun yarınki gösterisi mahkeme kararı ile iptal edildi

Geçen hafta yaşanan olaylı gösteriler sonrası yarın yeniden Malieveld’de toplanmak ve gösteri yapmak isteyen Viruswaanzin (Virüs Deliliği) adındaki eylem grubunun, belediyenin ve polisin yasak kararını taşıdığı mahkeme, belediyeyi haklı buldu ve gösteriyi iptal etti.

Mahkemenin bu kararı üzerine grubun sözcülerinden Willem Engel, yarın kimsenin gösteri için Malieveld’e gelmemesi çağrısı yaptı.

Mahkeme, kararının gerekçesini pazartesi açıklayacağını duyurdu. Den Haag belediye başkanı Remkes, dün gösteriyi yasakladığını açıklamıştı. Ardından polis yetkilileri, kamu düzenini bozacak hiç bir eyleme tolerans gösterilmeyeceğini ilan etmişlerdi.

Belediye başkanı Remkes’in gösterinin “özgürlük” adı altında yapıldığını ama aslında “kanunsuzluk” doğurduğunu söylerken, kimsenin Malieveld’e gelmemesini istedi ve kendi adına bile gösteri yapmak isteyenlere izin verilmeyeceğini ifade etti.

Geçen hafta yaşana olaylar sonrasında yüzlerce kişi gözlatına alınmış ve polisle göstericiler yer yer çatışmışlardı. Gösterinin amacı koronavirüs tedbirlerinin gereksizliği ve çıkarılan yasakların yanlışlığı olsa da, kurallara uyulmadığında polisle karşı karşıya gelinmesi kaçınılmaz oluyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@