Hollanda'da vergi dairesi, binlerce çocuk bakımı mağduru ailenin dosyalarını yok etti

banner94

Hollanda’da tartışılmaya devam eden vergi dairesindeki etnik kökene dayalı haksızlıkların ortaya çıkan detaylarının ardı arkası kesilmiyor.

GÜNDEM 03.07.2020, 09:38
Hollanda'da vergi dairesi, binlerce çocuk bakımı mağduru ailenin dosyalarını yok etti

Her geçen gün yeni bir skandal bilgi ortaya çıkarken, sorumlu bakan van Huffelen’dan henüz çözüme yönelik ciddi bir adım gelmedi.

Bakanın son açıklamasına göre, haklarındaki vergi dairesi kararını kabul etmedikleri için itiraz eden ve şikayette bulunan 9 bin civarındaki çocuk bakım yardımı alan ailenin dosyası, kanuni süresinden daha önce, adeta kontrol edilmesi engellenmek ister gibi yok edilmiş.

2009 ve 2012 yılları arasındaki döneme ait dosyaların, yardım dosyaları oldukları için kanuni süre olan 12 yıl bekletilmesi gerekirken, 7 yıl sonra yok edildikleri anlaşıldı.

Yok edilen dosyaların arasında haklarında mahkeme kararı bulunan bazılarının olduğunun da anlaşılması üzerine, bu dosyaların mahkeme aracılığıyla verilerine ulaşılmaya çalışılacak.

Bakan van Huffelen’ın meclise yazılı olarak bildirdiğine göre, vergi dairesi bu ailelere dosyalarının durumlarıyla ilgili bilgi verecek. Ancak haklarında yeninden bir değerlendirme yapılabilmesi için gerekli olan evraklar yok edildiği için ne yapılacağı hakkında bir açıklama yapılmıyor.

Dünyanın en iyi organize olan devletlerinden biri olan Hollanda’da böyle bir skandalın patlak vermesi ve her geçen gün ayrı bir detayın ortaya çıkması ise, vergi dairesine olan güveni tamamen sarsmış durumda.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Habernet

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@