banner124
banner112

Hollanda'da sosyal ödenek alan kişiler gönüllü işlerde çalışmak ve staj yapmak zorunda

banner94

Hükümet, alınan yardım karşılığı gönüllü işlerde çalışmayı, staj yapmayı veya eğitim görmeyi şart koşacak. 

GÜNDEM 26.11.2019, 13:27
Hollanda'da sosyal ödenek alan kişiler gönüllü işlerde çalışmak ve staj yapmak zorunda
banner119

Üç şarttan birini yerine getirmeyen artık sosyal ödenek alamayacak. Öneri, Temsilciler Meclisi'nde kabul görmüştü. Şimdi yerel yönetimlerden bu konuda çalışma yapmaları bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal İşlerden sorumlu Devlet Sekreteri (Sociale Zaken en Werkgelegenheid), belediyeleri, 2014 yılında alınan bu yasayı uygulanması konusunda uyardı. Yapılan araştırmalarda, birçok belediyenin bu kuralı göz ardı ettiği görülmektedir.

Hollanda’da sosyal ödenek alanlar için alınan bu yasa nedir:

Sosyal yardım ödeneği (bijstand) için başvuru yapan veya şuanda bu yardımı alan bir kişi en düşük düzeyde de olsa Hollandacayı bilmeli yani gündelik basit konuşmaları yapabilmeli. Belediye memurunun bir kişide bu özelliği görememesi halinde araştırma yapma yetkisi var.

Sosyal yardım ödeneği (bijstand) alan kişiler alınan yardım karşılığı gönüllü işlerde çalışmak ve staj yapmak zorundadır.

Dil kursuna, gönüllü işlerde çalışmayı ve staj yapmaya gitmeyi reddeden kişilerin ilk etapta direk olarak ödeneklerinin yüzde 20’si kesilirken altı aylık bir dönem sonrasında hala aynı karşıtlığı sergileyenlerin ödeneklerinden ise yüzde 40 kesinti yapılacak.

Bir yıllık süre sonrasında halan daha Hollandacayı öğrenmemiş olanların ise ödenekleri yüzde yüz kesilecek.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
©SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (1)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@