banner84

Hollanda'da kullanılmış maskeler temizlenerek yeniden kullanılacak

banner94

Hollanda'daki Delft Teknik Üniversitesi (TU Delft) araştırmacıları, kullanılmış maskeleri temizleyerek yeniden kullanmak için bir yöntem geliştirdi.

GÜNDEM 02.04.2020, 13:51 02.04.2020, 13:06
Hollanda'da kullanılmış maskeler temizlenerek yeniden kullanılacak
banner105

Hollanda'daki Delft Teknik Üniversitesi (TU Delft) araştırmacıları, giderek artan yüz maskesi ihtiyacını karşılamak amacıyla, kullanılmış maskelerin temizlenmesi için yeni bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı.

Yeni yöntem sayesinde kullanılmış maskeler, korona ve diğer virüslerden temizlenerek yeniden sağlık personeli ve hastalara dağıtılabilecek.

TU Delft araştırmacıları yüz maskelerini 15 dakika boyunca 121 derecelik sıcaklıkta buhar yöntemiyle dezenfekte ediyor.

Geliştirilen temizlik yöntemi ile virüslerden arındırılan maskeler, daha sonra yeniden 5 tedaviye kadar kullanılabiliyor.

Bilim insanları, şu aşamada sadece yıllık birkaç yüz bin maskeyi temizleyebileceklerini belirterek, temizlik maliyetinin yeni bir maske alımından on kat daha ucuz olduğunu vurguluyor.

Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM), 121 derecelik buhar sterilizasyonunun maskeleri kabul edilebilir düzeyde kaliteli hale getirdiğini bildirdi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (1)
Meryem Ozuturk 1 yıl önce
Inna lillah wa ınna ilayhoe racioen. Allahtan geldik ve tekrar Allaha döndürluleceğiz. Rabbim aileye bol sabırlar versin ve kaplerini ferahlatsin. Yasadiginiz bu uzuntu ve sıkıntılar sizin tekrar cennete kavusmaniza vesile olsun!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@