banner84

Hollanda'da hükümeti insanları dijital takibe almayı planlıyor

banner94

Hollanda, Korona virüsle mücadele kapsamında 'insanları dijital takibe almayı' planlıyor

GÜNDEM 08.04.2020, 18:09
Hollanda'da hükümeti insanları dijital takibe almayı planlıyor
banner105

Hollanda hükümeti, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede, insanları ve temasa geçtikleri kişileri dijital olarak takip edebilecekleri bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlandıklarını duyurdu.

Hollanda hükümeti, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, insanları ve temasa geçtikleri kişileri dijital olarak takip edebilecekleri akıllı telefonlarda kullanılacak bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlandıklarını duyurdu.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, dün akşam düzenledikleri görüntülü basın toplantısıyla yeni tip koronavirüse ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rutte, söz konusu uygulamanın Kovid-19 taşıyan kişilerin takip edilmesini sağlayarak virüsün yayılmasını engelleyeceği ve bu sayede daha sıkı karantina şartlarına gerek kalmayacağını dile getirdi.

Uygulamanın bluetooth teknolojisiyle çalışacağını, daha önce Kovid-19'a yakalanmış kişilere yaklaşıldığında uyarı vereceğini söyleyen Rutte, hastalık belirtisi taşıyanların da uygulama üzerinden doktorlara ulaşabileceğini anlattı.

"Uygulamayı ne kadar fazla kişi indirirse o kadar iyi olur"
Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, uygulamanın herkes için zorunlu olup olmayacağına ilişkin soruya, "Uygulamayı ne kadar fazla kişi indirirse o kadar iyi olur." yanıtını verdi.

Uygulamanın ne zaman hayata geçirilebileceğinin henüz belli olmadığını vurgulayan De Jonge, "Mevcut vaka sayıları, bu uygulamaya geçmenin gerekli olduğunu gösteriyor." dedi.

Sosyal medyada, söz konusu uygulamanın insanların özgürlüklerini kısıtlayacağına ve özel hayatın gizliliğini ihlal edeceğine yönelik endişeler dile getiriliyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (6)
Salih Gunes 1 yıl önce
Selam a,sozun ozu,Ozel Hayatimiz Kalmayacak gibi,Ne Gunlere Kaldik Ya Rabbi,Allah Beterinden Muhafaza eylesin,Saygilar.
Seher dönmez 1 yıl önce
Valla ben inanmıyorum bu devlet başka şeyler düşünüyordur
Kemal Aydemir 1 yıl önce
Herkesi takibe alacaklar konum bilgisi telefon rehberi giden gelen sms telefon görüşmeleri ortam dinlemesi kameraya erişim resim video çekme sosyal medya takibi daha sayabilirim aklı olan indiremez koronali birinin yanından geçince uyarmasina gerek yok yanından geçince değil temas edince bulaşıyor
S .a 1 yıl önce
Hollanda devletinin baska pilani var kesin
S a 1 yıl önce
Artik Kim Nerde nereye gitti iyi anladik virus sebebi ile bu tetbiri aliyorlar sorun sosyaldan alanlar sonucta kacak iste calisiyor ozaman rahatlikla yakalarlar bence cok
Sacma
U. UGUR 1 yıl önce
11 eylul oyunu neticesinde bize verilen kişisel ve ulusal güvenlik korkusu sonrası elimizle veya yaşadığımız ülkelere verdigimiz özel hayat ve kişisel bilgi (parmak izi, göz ve yüz taraması, savcılık izni olmadan dinlemeler , facebook ve watsapp profil ve içerik bilgileri ve bütün acentalarin yolcu kimlik ve seyahat rotası bilgilerinin ABD 'ye de bildirim zorunluğu) yetmedi, şimdide aynı planı ikinci aşamasını devreye sokuyorlar ve bu seferde sağlık korkusuyla. Hollanda Avrupa içerisinde bu tip uygulamaların hayata geçirildiği en uygun zemindir. Yanlış sorulardan elde edilen bilgilerin doğru toplanması Kamuyu oluşturulmaya baslandı bile.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@