banner124
banner112

Hollanda'da basın özgürlüğüne darbe: Gazeteci gözaltına alındı

banner94

Hollanda'da tanık olarak soruları cevaplamak istemeyen muhabir gözaltına alındı.

GÜNDEM 24.10.2019, 15:37
Hollanda'da basın özgürlüğüne darbe: Gazeteci gözaltına alındı
banner119

Kamu yayın kuruluşu NOS'ta çıkan haberde, Rotterdam'da bir ceza davasının ön inceleme duruşmasında tanık olarak soruları cevaplamak istemeyen NOS muhabiri Robert Bas'ın gözaltına alındığı bildirildi.

Haberde, Rotterdam'da hakimin emri ile bugün gözaltına alınan muhabirin, 28 Ekim'e kadar gözaltında tutulacağı ve tanıklık yapmaya zorlanacağı ifade edildi.

Muhabirin, bir kişi ile yaptığı telefon görüşmelerinin dinlendiği ve bunların ceza davası dosyasına eklendiği belirtildi.

Bu gelişme üzerine muhabirin, şüphelinin avukatının talebi ile tanık olarak ifadeye çağrıldığı kaydedildi.

Muhabirin, "hakimin sorularına cevap vermesi durumunda hem kaynak kişi hem de kendisi için tehlikeli bir duruma yol açabileceğini" söylediği aktarıldı.

NOS Genel Yayın Yönetmeni Marcel Gelauff, muhabirin tanıklığa zorlanmasının ülkedeki basın özgürlüğüne doğrudan bir saldırı olarak nitelendirildiğini ifade ederek, “Kaynağın korunması hakkı, bir gazetecinin, demokrasinin bekçisi olarak rolünü yerine getirebilmesi için çok önemlidir.

Bu, tetkik hakimi tarafından gözardı edilmektedir. Bununla ilgili bir yasa kısa bir süre önce boşuna yeniden düzenlenmedi." ifadesini kullandı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın 

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@