Hollanda, 1 Mayıs'tan itibaren yeni gelen Türklere zorunlu uyum sınavı uygulayacak

banner94

Hollanda , 1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren ülkesine yeni gelecek olan Türk vatandaşlarını, zorunlu uyum sınavına tabi tutacak.

GÜNDEM 13.04.2020, 15:43 03.12.2020, 18:58
Hollanda, 1 Mayıs'tan itibaren yeni gelen Türklere zorunlu uyum sınavı uygulayacak

BBC'de yayımlanan haberde, uygulama öncelikli olarak sığınma amacıyla Hollanda'ya gelecek Türk vatandaşlarını kapsayacak. Temmuz 2021'en itibaren ise, bütün Türk vatandaşları için geçerli olacak.

Hollnda, Türkiye ile Avrupa Topluluğu (AT) arasında 1963 yılında imzalanan ortaklık anlaşması ve 1970 tarihli katma protokol uyarınca, Türk vatandaşlarını uyum sınavı yükümlülüğünden muaf tutuluyordu.

Ancak, 15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye kaynaklı sığınma başvurularının ciddi biçimde arttığı gerekçesiyle hükümet, uyum yasalarında değişikliğe gitti.

Hollanda hükümeti, Avrupa Adalet Divanı tarafından 2014 yılında verilen "baskın bir kamu yararı nedeni ile ortaklık anlaşması hükümlerinin ihlal edilebileceği" kararına dayanarak, Türkiye'den gelen kişilerin zorunlu uyum sınavına tabi tutulmasını kararlaştırdı.

Ocak 2021'de yürülüğe girecek ve Türk vatandaşlarına tanınan ayrıcalığı son veren yasa, 1 Temmuz 2021'e ertelenmişti.

Ancak koalisyon partilerinin, "gevşeklik" eleştirisi üzerine hükümet, uygulamayı öne çekti.

Sınavı geçemeyenler kalıcı oturum alamayacak

Hollanda Sosyal İşler ve Uyum Bakanı Wouter Koolmees, yasanın daha erken uygulanmasının bütçe ve teknik konular açısındam mümkün olduğunu açıkladı. Koolmes'in verdiği bilgiye göre, 1 Mayıs'tan itibaren Hollanda'ya sığınma başvurusu yapan bütün Türk vatansaşları, zorunlu uyum sınavından geçmek zorunda olacak.

Yeni uygulama kapsamında, Hollanda'ya yerleşmek isteyen Türk vatandaşları, uyum ve "B1 düzeyindeki" dil sınavını başarıyla tamamlamak zorunda.

Sınavı veremeyen kişiler, Hollanda'da kalıcı oturma izni alamayacak.

Yasa, 1 Temmuz 2021'den itibaren aile birleşimi yoluyla Hollanda'ya gelecek olan Türk vatandaşlarının da, dil ve uyum sınavından geçmesini zorunlu kılıyor.

Hollanda'daki Türkler İçin Danışma Kurulu: AB hukuku ihlâl ediliyor

Hollanda'daki Türkler İçin Danışma Kurulu (IOT) Başkanı Zeki Baran, yasanın Avrupa Birliği (AB) hukukuna aykırı olduğunu söyledi. Baran, Türkiye ile imzalanan Ortaklık Hukuk Sözleşmesi'nin, bu tür bir zorlamaya izin vermediğini belirterek, yeni yasanın özellikle düşük eğitimli göçmenler için, ciddi sorun yaratacağını vurguladı.

Hollanda'daki bazı Türkiye kökenli kuruluşların, yeni düzenlemeyi uluslararası hukuk platformlarına taşıma hazırlığı içinde oldukları belirtiliyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (6)
Abdullah 1 yıl önce
Bence çok saçma Avrupa Fokur Fokur Bitti Bitiyor Birde Böyle Bir şey Uyum Yasası Ozaman Türkiyede Türkiye’deki Kalan Hollandalılara Bence Hemen Uygulasın Aynı Kanunu Yok öyle dava Onlar Vatanımızda Elini Kolunu Sallasın girsin çıksın bizim vatandaşlarda kendini birşey zanneden Hollanda’da her zorluklarla karşılaşsın Size Olsun Hollanda’nız Biz Bize Yeteriz
son NL bukucu 1 yıl önce
ankara anlasmasina aykiri daha once turkiye 2 defa davayi kazandi ve aihm bizi hakli buldu ama bunlar kanunlari cigneyecekse bizde turkiyeye gelecek hollandalilari cigneriz
Mustafa Uysal 1 yıl önce
Yamuk bunların hepsi güya kanun çıkarıyorlar bitmişsin zaten neyin feryadı bu dengesizler
Ayla 1 yıl önce
Onlar madem 1mayista zorunlu kurallar getiriyor
Turkiyede salak hollandalılara zorunlu kurallar getirsin..kurban olsunlar turklere
Atakan 1 yıl önce
Bence dogru bir karar soyle dogru madem bu ulkede yasamak icin geliyorsunuz biraz hollandaca bilmaniz gerekli ama maalesef gelenlerin bir cogu ingilizce dahi bilmiyor hal boyle olunca cok zor oluyor onlar icin ve surekli bir bebek gibi yanlarinda birine ihtiyaclari oluyor.birde hollandalilarin gozunden bakarsak haksiz degiller ulkelerinde hollandaca yada ingilizce bilmeyen yabancilarin olmasi ve onlarla iletisim kuramamalari ne kotu
Gul demir 1 yıl önce
Abdullah misin nesin keske bu yurulu coktan gelseydi iyi oldu.ipini koparan bos beles avrupa sigindi tr vatandas kim? Avrupa bitse turkiyende biter .al sizin olsun tm

Gelişmelerden Haberdar Olun

@