banner15

Hindistan'daki 132 köyde son üç ayda hiç kız çocuğu doğmadı: Yetkililer harekete geçti

Bölgenin sulh hukuk hakimi, geçen üç ayda 132 köyde doğan 216 çocuk arasında hiç kız çocuğunun bulunmadığını gösteren verileri yayımlamasının ardından harekete geçti.

Hindistan'daki 132 köyde son üç ayda hiç kız çocuğu doğmadı: Yetkililer harekete geçti

Hindistan’da hükümetin geçen üç ayda 132 köyde doğan 216 çocuk arasında hiç kız çocuğunun bulunmadığını gösteren verileri yayımlamasının ardından, ülkenin kuzeyinde bulunan bölgenin sulh hukuk hakimi, cinsiyete göre kürtaj yapıldığı şüphesiyle soruşturma başlattı.

Uttarakhand eyaletinde bulunan Uttarkashi kasabasının yetkilileri resmi doğum oranlarının “endişe verici” olduğunu söyledi ve dişi fetüslere yönelik kürtajın yaygınlığına işaret etti.

Hindistan 1994’te dişi fetüslere yönelik kürtajı yasaklamıştı ancak uygulama ülke genelinde yaygın olarak devam ediyor. Hindistan’da ebeveynler erkek çocuklarını evin geçimini sağlayanlar olarak değerlendirirken, kız çocuklarını “masraf” olarak değerlendiriyor.

Ülkede 2011’de yapılan son nüfus sayımında 943 kadına karşı bin erkeğin bulunduğu tespit edilmişti.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!


Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2019, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER