banner124
banner112

Gurbetçilere müjde! SGK yurt dışı emeklilikte geriye dönük hak kayıplarını giderdi

banner94

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yayımladığı yeni genelge ile yurt dışı emeklilikte geriye dönük hak kayıplarını giderdi.

GÜNDEM 30.11.2019, 22:36
Gurbetçilere müjde! SGK yurt dışı emeklilikte geriye dönük hak kayıplarını giderdi
banner119

19.07.2019 tarihli, 30836 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7186 sayılı Torba Kanunla, “3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun’da” değişikliklerle borçlanma prim oranı artırılmış ve borçlanılan sürelerin kabul edileceği sigortalılık statüsünde değişikliğe gidilerek yurtdışı borçlanması yoluyla SGK’dan emekli olma imkanı zorlaştırılmıştı.

Yurt dışındaki Türklerin SSK borçlanması yapma hakkı, temmuz ayında mecliste kabul edilen torba yasa ile ellerinden alınmıştı. Bunun yanı sıra, hem borçlanma bedeline zam yapılmış, hem de emeklilik günlerinin geriye dönük hesaplanmasıyla ödenecek maaşlar neredeyse yarı yarıya düşürülmüştü.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yayımladığı yeni genelge ile yurt dışı emeklilikte geriye dönük hak kayıplarını giderdi. 2019 tarihinden sonra başvuru yapanlar/yapacaklar için bir değişiklik yok.

Yurt dışından emekli olmak için 31 Temmuz 2019 tarihine kadar başvuru yapanlar, 2019 / 16 sayılı genelge ile düşük maaş alıyordu. Bu durum düzeltildi. Yeni yayımlanan 2019 / 21 nolu genelge ile 31 Temmuz 2019 tarihine kadar emeklilik için başvuru yapıp borcunu ödeyenler 2300 TL üzeri maaş alacak ancak 1 Ağustos 2019 tarihinden sonra başvuru yapanlar için bu değişiklik söz konusu değildir.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
©SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (9)
Abdurrahman daşçıoğlu 2 yıl önce
1 agustos 2019 tarihine kadar parası olan ödedi olmayan garibanlara hak vurmadı bunu yapanlar günaha giryo uz güya AB deki vatandaşlar külfet diye önerge veren vekiller kim ise Allaha havele ediyorum sizi şimdide 1 agustos öncesi gibi olmalı vebali size vekiller sizin keyfiniz yerinde asıl külfet bunu meclise taşıyanlar Nerde eşitlik hani biz milletin partisiydin Allaha havale ediyorum sizi parası olmayıp yatıramıyanların günahı nedir. Eskiye döndermeszeniz Allaha havale edyom gücünü milletten alan bizim partimize yakışmadı bu reisten temennimiz eskisi gibi şimdide olmasını istiyoruz vicdanınız varsa şayet önerge veren vekil vicdanın rahatımı Allaha havale ediyorum şu mubarek ramazanda 1 agustos 2019 öncesi gibi ödeme yapmak bizim hakkımız saygılar reis
Havva akin 2 yıl önce
Benim 26.06.1995 almanyada girişim var sigortalı 06.02.1975 doğumluyum 30.07.2019 basvurdum yurt disi emeklilik icin kağıt geldi yatirdimmi ne zaman emekli olurum
gurbet 2 yıl önce
talep ettiklerini bakarsaniz, turkiyeden ozel mali musavir ayarlayip evrak takibi yaptirmaniz gerekir. Yoksa istenilen evrak ve dosyalarin icinden kimse cikamaz.!!!
alim celik 2 yıl önce
a
alim celik 2 yıl önce
a
Nuri Gülay 2 yıl önce
Maalesef yine magduruz..haber gercikmi degilmi ...
Vedat demir 2 yıl önce
Asli cikmadi malesef bu haberin
Huseyin Karakaya 2 yıl önce
emekli oldukdan sonra bankaya gelen para hemen alinmali mi?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@