banner76

Fransa'da tesettür mayosu yasağı hükümeti böldü

Fransa'da son günlerin en önemli gündem maddesi tesettür mayosu yasağı hükümeti de böldü. Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem, Europe 1 radyosun

GÜNDEM 25.08.2016, 17:35 25.08.2016, 17:35
Fransa'da tesettür mayosu yasağı hükümeti böldü
Fransa'da son günlerin en önemli gündem maddesi tesettür mayosu yasağı hükümeti de böldü.

Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem, Europe 1 radyosunda katıldığı bir programda, bazı şehirlerde uygulanan tesettür mayosu yasağını eleştirdi.

Vallaud-Belkacem, yasak hakkında "Tesettür mayosu yasağı ırkçı söylemlere fırsat veriyor, büyük bir siyasi sapmadır" ifadelerini kullanarak yasaktan hoşnut olmadığını söyledi.

Aynı saatlerde iTele televizyon kanalına konuşan Hükümet Sözcüsü Stephane Le Foll ise yasağa destek vererek Fransa'daki uyumluluğun önemine vurgu yaptı ve "Fransa olarak komünitarist kimliklere geçit veremeyiz" yorumunda bulundu.

Tesettür mayosu giymenin kişisel özgürlüklerle ilgili olmadığının altını çizen Le Foll, bu konuda hükümetin yasağa destek verdiğine işaret etti.

"Cumhuriyet değerleriyle örtüşmüyor"
Vallaud-Belkacem'in sözlerine ise yanıt gecikmedi. BFMTV kanalına konuşan Başbakan Manuel Valls, "Onunla aynı fikirde değilim. Bu bir sapma değildir. Bu yasak kararı kamu düzenini sağlamak için alındı" dedi.

Valls, daha önce de belediye başkanlarının aldığı yasak kararına destek vermiş, tesettür mayosunun Fransa'nın da cumhuriyetin de değerleriyle uyuşmadığını savunmuştu.

Siyasi kanattaki tartışmalara Paris ve Londra belediye başkanları da dahil oldu. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve Londra Belediye Başkanı Sadık Han, tesettür mayosu yasağı hakkında açıklamalarda bulundu.

"Yasak doğru değil"
Paris'te bulunan Han, "Kadınlara neyi giyip neyi giyemeyeceğini kimsenin söylememesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar basit. Bence bu (yasak) doğru değil. Bizim harika olduğumuzu söylemiyorum ancak Londra'nın en keyifli yanlarından biri de farklılığı sadece hoşgörüyle karşılamamız değil, aynı zamanda saygı duymamız, sahiplenmemiz ve kutlamamızdır" ifadelerini kullandı.

Hidalgo ise Fransa'nın daha önemli sorunları olduğuna işaret ederek yasağa ilişkin medya tarafından bir histeri yaratıldığını söyledi.

Öte yandan bugün Fransa'nın Londra Büyükelçiliği önünde yapılacak, "Canın ne isterse onu giy sahil partisi" adlı gösteriyle Fransa'daki yasaklar protesto edilecek.

Fransa'da birçok belediye, ay başından itibaren sahillerde tesettür mayosu giyilmesini, "toplumsal huzursuzluğa neden olabileceği" gerekçesiyle yasaklamıştı.

Uygulama çerçevesinde Fransa'nın Nice kentindeki plajda Müslüman bir kadının tesettür mayosunun polis tarafından zorla çıkartılması görüntüleri uluslararası boyutta tepki çekmişti.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@