banner84

Fransa savaş alanı: 2 ölü 756 yaralı

banner94

756 kişinin yaralandığı, 2 kişinin hayatını kaybettiği Fransa'daki "akaryakıt zammı" protestolarında, polisin göstericilere sert müdahalesi tepkile

GÜNDEM 26.11.2018, 23:09 26.11.2018, 23:09
Fransa savaş alanı: 2 ölü 756 yaralı
banner105
756 kişinin yaralandığı, 2 kişinin hayatını kaybettiği Fransa'daki "akaryakıt zammı" protestolarında, polisin göstericilere sert müdahalesi tepkilere neden oldu.

Fransa'nın başkenti Paris sokaklarında alevlerin yükseldiği, AVM ve iş yerlerinin yağmalandığı, ülke genelinde çok sayıda petrol deposunun giriş ve çıkışının tutulduğu, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Eyfel Kulesi'nin ziyarete kapatıldığı olaylar dolayısıyla AB henüz bir "uyarı" veya "itidal çağrısı" yapmadı.

Fransızlar sokaklara döküldü

Kendilerini "Sarı Yelekliler" olarak adlandıran yüz binlerce gösterici, akaryakıt zamlarını protesto etmek amacıyla Fransa'nın çeşitli noktalarında sokaklara döküldü.

Polis güçlerinin göstericilere karşı müdahalesinin ardından 136'sı güvenlik görevlisi olmak üzere 756 kişi yaralandı ve 693 kişi gözaltına alındı. Gösteriler esnasında 2 kişi ise hayatını kaybetti.

Macron protestodaki "savaş sahnelerini" kınadı

Öte yandan, Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un gösterideki savaş sahnelerini kınadığını belirtti.

Gösterilere ilişkin, "Avrupa tarihinde yerini bulamayan bir Fransa var." ifadesini kullanan Griveaux, hükümetin herkesi masanın etrafında toplayacağını, Fransızların sorunlarına ve görüşlerine daha duyarlı olacağını söyledi.

Ülkede 17 Kasım'dan bu yana devam eden gösterilerde, hükümetin akaryakıta ek vergi getirmesine tepki gösterilmişti. Eylemciler, ülke genelinde yüzlerce cadde ve yolda blokaj eylemi düzenlemiş ve birkaç gün süresince çok sayıda petrol deposunun giriş ve çıkışını kapatmıştı.

Göstericilerin geçen hafta sonu petrol depolarının giriş ve çıkışını kapatması nedeniyle 75'ten fazla benzin istasyonunda akaryakıt bittiği için satış yapılamamıştı.

Yaklaşık yüz binlerce kişinin katıldığı 600 gösteri yapılmıştı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@