Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı yarım milyonu aştı

banner94

Koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı, 500 bini aşmış durumda.

GÜNDEM 29.06.2020, 08:50
Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı yarım milyonu aştı

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, ABD 125 bin 803 ölümle pandemiden en ağır etkilenen ülke konumundayken, 57 binin üzerinde insanın öldüğü Brezilya ikinci sıradaa yer alıyor.

Bu iki ülkeyi sırasıyla İngiltere, İtalya ve İspanya takip ediyor. Küresel ölümlerin yarısından fazlası bu beş ülkede gerçekleşti.

Reuters haber ajansının verilerine göre dünya genelinde koronavirüse yakalananların toplam sayısı pazar günü itibarıyla 10 milyonu aştı. Virüsün neden olduğu COVID-19 hastalığı nedeniyle ise şimdiye kadar 500 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Can kayıpları çoğunlukla yaşlılar arasında

Uzmanlar, yeni tip koronavirüs Sars-CoV-2'nin yol açtığı akciğer hastalığı COVID-19'un özellikle yaşlı ya da bağışıklığı zayıf olan kişilerde ölüme sebebiyet verdiğine dikkat çekiyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin Nisan ayında 20 ülkede 300 bin vakayı inceleyen raporu yaşamını yitirenlerin yüzde 46'sının 80 yaşının üzerinde olduğunu ortaya koymuştu.

Endonezya'da ise çok sayıda çocuk koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Uzmanlar bunun nedeninin yetersiz beslenme, kansızlık ve çocuk sağlığı tesislerinin azlığına bağlıyor.

Ölü sayısı sıtmayı geçti

Koronavirüs nedeniyle son beş ayda hayatını kaybedenlerin sayısının, bir yılda sıtma yüzünden ölenlerin sayısını geçtiği belirtiliyor.

DSÖ'nün 2018 yılı verilerine göre sıtma kaynaklı ölümlerde bir ayda yaşamını yitirenlerin sayısı 38 bin, AIDS hastalığında ise 64 bin kişi iken  koronavirüste bir ayda hayatını yitirenlerin sayısı 78 bin olarak hesaplandı.

Öte yandan sağlık uzmanları resmi verilerin bütün tabloyu yansıtmadığına, bazı ülkelerde vaka ve can kaybı sayılarının gerçek rakamdan daha az bildirildiğine dikkat çekiyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
©SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@