banner76

Deri altına çip enjekte başladı! Sayısı 4 bini geçti

Son dönemlerin modası teknolojiye ilginin de giderek arttığı ülkede, deri altına çip enjekte edenlerin sayısı 4 bini geçti.

GÜNDEM 11.04.2020, 19:19
Deri altına çip enjekte başladı! Sayısı 4 bini geçti

İsveç’te kart, kimlik, kredi kartı, bilet taşıma dönemi sona eriyor. Ülkede, şırınga ya da çeşitli yollarla deri altına enjekte edilen pirinç tanesi büyüklüğünde çipleri kullananların sayıları arttı. İsveç’te 4 binden fazla kişi kimlik kartı, tren bileti ya da anahtarı derilerinde taşıyor. Günlük hayatı kolaylaştırması amaçlanan çipleri deri altına enjekte ettiren İsveçliler, bu çiplerle kapıyı açabiliyor, çipleri tren bileti yerine kullanabiliyor.

Bilet yerine geçen Çipler

Ülkede şirketlerin de uygulamalarını gözden geçirmesine neden olan son dönemlerin modası çipler bir süredir demir yolları şirketi tarafından kullanılıyor. Demir yolları şirketi, yolcuların biletlerini çiplerini taratarak kontrol ediyor. Deri altına çip yerleştiren şirket Biohax International CEO'su Jovan Österlund, “Teknoloji yeni fakat önemli şekilde arttı” dedi.

Österlund, “Bu teknoloji anahtarların, banka kartlarının yerini alabilecek ve sağlık amaçlı kullanabilecek. Ancak şu ana kadar toplum bu teknolojiye tam olarak ayak uyduramadı. Buna rağmen şirketimiz tarafından en az 3 bin 500 kişiye çip enjekte edildi. 2018'de başlayan teknolojiye ilgi ise giderek artıyor” ifadelerini kullandı.

Kredi kartı, bilet, anahtar yerine geçen çipler İsveçlilerin sağlık verilerini de depoluyor. İngiliz bilim adamı Ben Libberton, sağlık ölçümleri de yapan çip için tehlike çanlarının da çaldığını ifade etti. Libberton, kişisel verilerin nasıl kullanılacağının önemli olduğunu ifade ederek, “Asıl problem, bu verilerin sahibi kim olacak. Sigorta şirketlerinden hasta olduğumu bilmeden primlerimin yükseldiğini gösteren bir mektup alır mıyım? Öğlen yemeği, spor ve işe gidiş saatlerimi bu çipe kaydedersem birileri bunu kullanabilir mi? Endişesi olabilir” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, çip taktırmanın riskleri konusunda uyarıyor. Kişilerin hareket profilinin çıkabileceğini vurgulayan uzmanlar, kişilerin kobay gibi kulanılabileceği riskinin bulunduğuna dikkat çekiyor.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (5)
Akli selim 12 ay önce
1400 seneden bu yana devam eden mucadele
Birilerinin EFENDI birilerinin KOLE olmasi
Tek KOLE olmayacak insan KAMIL BIR IMAN SAHIBI OLAN INSANDIR
KOLE OLMAK ISTEMEYEN
DININE DILINE KULTUR VE TARIHINE SARILSIN.
Çetin Tekin 12 ay önce
Koyun sürüsü olmaya başladı insanlar
Pompacı Mülâyim 12 ay önce
Yeni dünya sistemine hoşgeldiniz paranın sahipleri paralara hakim di simdi insan sürüsünü kontrol altına alıp puanlama sistemi ile gideceğiniz restaurantlara kadar puanınız yeterli ise girebileceksiniz ve istediklerinde beyni formatlayip deccala tapma yolunu açacaklar büyük bi oyun Rabbimin intikamı agir olacaktır inşALLAH
Yusuf 12 ay önce
Ya dah neler cikacak
Ozan 12 ay önce
Her kim ki bunu yaptırdiysa hepsi zımni olacak

Gelişmelerden Haberdar Olun

@