banner84

Çin, 80.000 Uygur Türk’ünü Dünyaca tanınmış markaların fabrikalarında zorla çalıştırıyor

banner94

Avustralyalı araştırmacılar tarafından Pazar günü yayınlanan bir rapora göre, 80.000 Uygur Türk’ünü tanınmış markaların fabrikalarında zorla çalıştırıyor

GÜNDEM 02.03.2020, 18:14
Çin, 80.000 Uygur Türk’ünü Dünyaca tanınmış markaların fabrikalarında zorla çalıştırıyor
banner105

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nden (ASPI) araştırmacılara göre, Dell, Apple, BMW, Nike, Nokia, Volkswagen, Zara ve Adidas gibi marka şirketlerin Çin fabrikalarındaki insan haklarını ihlal ederek 80.000 Uygur Türk’ü zorla çalıştırıyorlar.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nün (ASPI) hazırladığı bir raporda, Dell, Apple, BMW, Nike, Nokia, Volkswagen, Zara ve Adidas gibi marka şirketlerin Çin fabrikalarındaki insan haklarını ihlal ederek 80.000 Uygur Türk’ü zorla çalıştırıldığı belirtildi.

Araştırmacılar, uydu görüntülerine dayanarak yaklaşık 27 fabrikada çalışmak için Sincan bölgesindeki çalışma kamplarından en az seksen bin Uygur'un alındığını açıkladı. Araştırmacılar, ’Uygur Türklerin işi reddetmesi veya işten kaçması son derece zor, kaçmaları taktirde farklı bir gözaltı cezasına çaptırılıyorlar.’ dedi.

Raporda neler söyleniyor?

Düşünce kuruluşu ASPI, 2017-2019 arasında 80 bin Uygur'un Şincan bölgesinden Çin genelindeki fabrikalarda çalıştırılmak üzere gönderildiğini, hatta bazılarının doğrudan kamplardan fabrikalara yollandığını belirtiyor.

ASPI, Uygur işçi transferi programlarının, merkezi hükümetin Şincan Yardım politikası uyarınca yapıldığını söylüyor.

Raporda, "keyfi gözaltı" tehdidi nedeniyle Uygurların bu transferi reddetmelerinin ya da bundan kurtulmalarının "çok zor olduğu" da vurgulanıyor.

Raporda ayrıca, yerel yönetimlere ve özel simsarlara işçi transferlerini organize etmesi için Şincan hükümeti tarafından "kişi başına" para ödendiği vurgulanıyor ve ASPI bu durumu "Çin hükümetinin Uygurlara karşı devam eden baskısında yen bir aşama" diye tanımlıyor.

Şincan'daki toplama kamplarına dair haberler ilk olarak 2018'de gelmiş ve Çin makamları bunları, aşırılıkla mücadele için "meslek eğitim merkezleri" diye tanımlamıştı.

Ancak kanıtlar, birçok kişinin namaz kılarak veya peçe takarak inançlarını ifade etmeleri ya da Türkiye gibi bazı ülkelerde bağlantıları olması nedeniyle kamplarda tutulduğunu gösteriyordu.

Pekin'in bu konuda karşılaştığı uluslararası baskı, artarak sürüyor.

Çin resmi medyası ise iş gücü transferi programlarına katılmanın gönüllü olduğunu söylüyor.

ASPI'ye göre yetkililer, zorla çalıştırılan Uygurlar'dan ticari bir kazanç elde edildiğini reddeddiyor.

Nerelerde çalıştırılıyorlar?

ASPI, Çin'in dokuz bölgesindeki 27 fabrikada, 2017'den bu yana Şincan'dan getirilen işçilerin çalıştırıldığını tespit ettiklerini belirtti.

Kuruluş, bu fabrikaların aralarında Nike, Apple ve Dell'in de bulunduğu 83 tanınmış küresel markanın tedarik zincirinde olduklarını iddia edenler de bulunduğunu vurguladı.

ASPI, fabrikalarda Uygurlar'ın ayrı yatakhanelerde kaldıklarını, iş saatlerinin dışında da Çince ve "ideolojik eğitim" aldıklarını belirtti. Ayrıca, Uygur işçilerin sürekli gözlem altında oldukları ve dini ibadetlerini yerine getirmelerinin engellendiği kaydedildi.

ASPI, yabancı ve Çinli şirketlerin "büyük olasılıkla bilmeden" insan hakları ihlallerine karıştıklarını söylüyor.

Washington Post gazetesi de, ASPI'nin raporunda adı geçen ve Nike için spor ayakkabılar üreten bir fabrikaya girdi. Gazete, dikenli teller, gözetleme kuleleri, kameralar ve bir polis karakolu bulunan fabrikanın bir hapishaneye benzediğini yazdı.

Nike, gazeteye yaptığı açıklamada "küresel düzeyde uluslararası çalışma standartlarının karşılanmasına bağlı olduklarını" ve tedarikçilerinin köle işçi kullanmalarının yasak olduğunu belirtti.

Apple da benzer bir açıklama yaparken, Dell rapordaki bulguların inceleneceğini söyledi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
©SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@