banner112

BionTech CEO'su Uğur Şahin'den varyant açıklaması: Güncellemeye gerek yok

Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucusu Prof Dr. Uğur Şahin, BioNTech-Pfizer aşısının varyantlara karşı uyarlanmasının şu an için gerekli olmadığını söyledi.

GÜNDEM 10.08.2021, 11:10
BionTech CEO'su Uğur Şahin'den varyant açıklaması: Güncellemeye gerek yok

Prof. Dr. Uğur Şahin, BioNTech-Pfizer aşısının mevcut varyantlara etkisine dair açıklamada bulundu.

Pazartesi günü gazetecilere yaptığı açıklamada Şahin, "Önümüzdeki 6-12 ay içerisinde aşının güncellemesini gerektirecek başka varyantların ortaya çıkması çok olası. Ancak şu an böyle bir şey gerekmiyor" diye konuştu.

Şahin, şu anda aşıyı güncellemeye ilişkin verecekleri bir kararın, yeni bir varyantın baskın olmaya başlamasıyla 3-6 ay içerisinde yanlış çıkma ihtimaline değinerek, "Bu yüzden, değişiklik kararının zamanı da uygun olmalı" dedi.

BioNTech'in internet sitesinde mevcut aşıya dair yayımlanan güncel raporda ise üçüncü doz aşının Delta dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı en yüksek koruyucu etkinliği sağladığı belirtildi.

BioNTech-Pfizer, dünya çapında 100'den fazla ülke veya bölgeye yaklaşık 1 milyar doz aşı gönderdi.

Söz konusu aşı için yıllık üretim kapasitesinin yıl sonuna kadar 3 milyar dozu, gelecek yıl ise 4 milyar dozu bulması bekleniyor.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@