banner124
banner112

Belçika'da okullarda başörtüsü resmen yasaklanıyor

banner94

Belçika'da okullarda başörtüsü resmen yasaklanıyor

GÜNDEM 18.08.2019, 19:07 18.08.2019, 19:07
Belçika'da okullarda başörtüsü resmen yasaklanıyor
banner119

Belçika'da 26 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin ardından sağcı Yeni Flaman İttifakı Partisi (N - VA), Hristiyan Demokrat Parti CD -V) ve Flaman Liberal Demokrat Partisi (OpenVLD), yeni hükumette uzlaştı.

DİNİ SİMGELER YASAKLANACAK

Eski Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon öncülüğünde yürütülen koalisyon görüşmelerinde, üzerinde ilk uzlaşılan konulardan biri, okullarda başörtü yasağı oldu. Koalisyon protokolünde, öğretmen ve öğrenciler için dini tarafsızlık getirilecek" ifadesine yer verildi. Mutabakat uyarınca, yeni hükümet tarafından okullarda başörtüsü, kipa ve türban gibi dini simgelerin kullanımı resmen yasaklanacak.

ANVERS'TE 10 YILDAN BERİ YASAK

Belçika'da bazı kentlerde kısmi başörtüsü yasağı uygulanıyor. Ülkenin ikinci büyük kenti Anvers'te 10 yıldan bu yana okullarda başörtüsü takmak yasak. Son yıllarda bu konuda sık sık tartışmalar yaşanıyor ve konu zaman zaman yargı gündemine taşınıyor. Son olarak Maasmechelen kentinde iki Müslüman kız öğrenci, okullarına başörtüsü yasağı konusunda dava açtı.

"GENEL BİR YASAK GETİRİLİRSE ÇOK KÖTÜ OLACAK"

Mahkeme, "güvenlik ya da okulun yapısını tehdit edecek durumlar" dışında yasağın gerekli olmadığına karar verdi. Muhalefetteki Yeşil Sol Parti, başörtüsü yasağına karşı çıkıyor. Parti'nin Ghent şehrindeki eğitim sorumlusu Elke Decruynaere, Kanck dergisine yaptığı açıklamada başörtüsü yasağı nedeniyle birçok başarılı öğrencinin okuldan uzaklaşacağını savundu.

Ghent şehrindeki okullarda başörtüsü yasağına son verdiklerini belirten Decruynaere, yasak kararının birçok kız öğrenciyi olumsuz etkilediğini söyledi. Yeşil politikacı "Genel bir yasak getirilirse çok kötü olacak. Bu şekilde yetenekler inanılmaz şekilde harcanacak. Bundan herkes zararlı çıkacak" dedi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!


banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@