banner84

Beklenen açıklama geldi: DEAŞ silahlı saldırıyı üstlendi

banner94

Fransız basınında yer alan haberlere göre, Strazburg'da salı akşamı düzenlenen silahlı saldırıyı DEAŞ üstlendi. Bu arada İçişleri Bakanı Ch

GÜNDEM 14.12.2018, 11:49 14.12.2018, 11:49
Beklenen açıklama geldi: DEAŞ silahlı saldırıyı üstlendi
banner105
Fransız basınında yer alan haberlere göre, Strazburg'da salı akşamı düzenlenen silahlı saldırıyı DEAŞ üstlendi.

Bu arada İçişleri Bakanı Christophe Castaner, düzenlediği basın toplantısında dün akşam saldırganın ölü ele geçirilmeden önce 3 polise ateş açtığını belirtti.

Strazburg'daki saldırının faili olduğu değerlendirilen 29 yaşındaki Cherif Chekkat kentteki Lazaret Caddesi'nde polisin düzenlediği operasyonda öldürülmüştü.

Kentin en önemli meydanlarından Place Kleber'de kurulan Noel pazarına yakın bir bölgede salı akşamı silahlı saldırı düzenlenmiş ve saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 13 kişi yaralanmıştı.

Paris Savcısı Remy Heitz, saldırganın polis takibindeki 29 yaşındaki Cherif Chekkat olduğunu belirterek, şüphelinin daha önce hırsızlık ve tecavüz suçlarından Fransa, Almanya ve İsviçre'de 27 kez cezalandırıldığını bildirmişti.

‘STRAZBURG’DAKİ SALDIRIYI FRANSA DEVLETİ ORGANİZE ETTİ’
Sarı Yelekliler sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımda Strazburg’da gerçekleşen saldırıyla ilgili önemli bir iddia ortaya attı.

arı Yelekliler tarafından yapılan paylaşımda cumartesi günü düzenlenecek gösteriye gölge düşürmek amacıyla Fransa yönetiminin Strazburg’taki saldırıyı organize ettiğini öne sürüldü.

“Sarı yelekliler” sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda Strazburg’daki dünkü saldırının bir komplo olduğunu iddia etti.

Saldırının, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “sarı yeleklilerin” protestolarına ilişkin yaptığı açıklamanın ertesi günü ve cumartesi düzenleyecekleri gösteriden birkaç gün önce meydana gelmesinin tesadüf olamayacağını savunan “sarı yelekliler”, bu saldırıyı cumartesi günkü gösteriye gölge düşürmek için Fransa yönetiminin organize ettiğini öne sürdü. “Sarı yelekliler”, grubun sosyal medya hesabındaki sayfası üzerinde konuya ilişkin çok sayıda yorum yaptı.

“İşte! Olacak olan oldu…”

Phinou Cetout adında bir kullanıcı, “İşte! Olacak olan oldu. Macron’un konuşmasının ertesi günü ve cumartesi günkü gösteriden önce saldırı meydana geldi. İnsanları aptal yerine koymuyorlar mı?” mesajını paylaştı.

“Sarı yelekliler”in en önemli isimlerinden biri olarak gösterilen Maxime Nicolle, “Fly Ryder” adındaki sayfada paylaştığı videoda saldırı gerçekleştirmek isteyen kişinin akşam saatlerinde kalabalık olmayan bir caddeye gitmeyeceğini ve Paris’in ünlü Champs-Elysees Caddesi’ni tercih edeceğini anlattı.

Bir başka kullanıcı da “Macron ve hükümet olağanüstü hale getirmek ve ‘sarı yelekliler’in gösterilerini engellemek için bilerek saldırı düzenledi.” yorumunu paylaştı. Bu arada bazı kullanıcılar da bu yorumlar üzerine paylaştıkları mesajlarda sükunet çağrısı yaptı.

Nunez: Çok öfkeliyim!

Öte yandan İçişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Nunez, France Inter radyosunda, bu konu hakkında soru sorulması üzerine, “Çok öfkeliyim. Böyle şeyler nasıl söylenebilir?” ifadelerini kullandı.

Nunez, “sarı yelekliler”in sosyal medya hesaplarında komplo teorilerine ilişkin paylaşımların yapıldığından bilgisi olduğunu söyledi. “Sarı yelekliler”, sosyal medya üzerinden cumartesi başta başkent Paris’te olmak üzere ülke genelinde gösteri düzenleyeceklerini duyurdu.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@