banner124
banner112

Avusturya’daki terör saldırısında Türk gençlerin kahramanlığı

banner94

Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir sinagog yakınlarında dün gerçekleşen terör saldırısı tüm dünyanın dikkatini çekti.

GÜNDEM 03.11.2020, 13:46
Avusturya’daki terör saldırısında Türk gençlerin kahramanlığı
banner119

Saldırıda Türk iki Müslüman gencin kendi hayatlarını tehlikeye atarak, yaralı bir polise ve yaşlı bir kadına yardım ettiği ortaya çıktı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 2 Kasım Pazartesi akşamı, saat sekiz sıralarında silahlı bir saldırı gerçekleşti.  Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer’nın yaptığı açıklamaya göre bir terör saldırısı üzerinde duruluyor. Bakan Nehammer “Çok sayıda saldırganın bulunduğundan yola çıkıyoruz. Maalesef ölü ve yaralılar var.” açıklamasında bulundu. Bakan Nehammer “Birimize yapılan saldırı hepimize yapılmıştır.” dedi. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz saldırıyı “iğrenç terör saldırısı” olarak tanımladı.

Olay yerinde arkadaşı Mikail Özer ile bulunan Recep Tayyip Gültekin saldırı akşamı yaşadıklarını anlattı. Gültekin, silah sesi duyduklarını, seslerin geldiği yöne doğru ilerlediklerinde, bir teröristin yoldan geçen sivil bir kişiyi vurduğuna şahit olduklarını belirtti. Recep Tayyip Gültekin, yaralı kadına yardımcı olduğunu ve yakındaki bir restorana yaralıyı taşıdığını söyledi.

Daha sonra restorandan ayrıldığını ve teröristle karşı karşıya geldiğini ifade eden Gültekin, o anları şöyle anlattı:

“Yaralı kadını yakındaki bir restorana taşıdıktan sonra, terörist silahını bana doğrulttu. O esnada kendimi yere atarak, takla atmaya çalıştım. Sanırım elinde uzun namlulu pompalı olarak tabir edilen silahtan vardı. Bu silahtan çıkan bir saçma sağ bacağımın arkasına isabet etti. Ancak çok büyük bir yaralanmaya yol açmadı. Arkadaşımın aracına binerek, durumu polise bildirmek için bir sonraki polis karakoluna gittik.”

Gültekin, polise durumu aktardıktan sonra, bir başka noktada çatışma sonucunda bir polis memurunun yaralandığını gördüklerini ifade etti. Çatışmadan ötürü sağlık ekiplerinin olay yerine yaklaşmadığını kaydeden Gültekin, arkadaşı Mikail Özen’le yaralı memuru ambulansa kadar taşıdıklarını söyledi.

Gültekin, olay yerinde karşılaştıkları bir yaşlı kadını da güvenli bir yere bıraktıklarını belirterek, “Ayağımdaki yara çok büyük olmadığı için hastaneye gitmek istemedim, ambulanstakiler beni hastaneye götürme teklifinde bulundular ancak çatışmaların şiddetinden çok sayıda yaralı olacağını düşündüğüm için yük olmak istemedim. Ama silahtan çıkan saçma hala ayağımda ve şimdi biraz daha durum sakinleştiği için bir hastaneye gidip tedavi olacağım.” şeklinde konuştu.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da meydana gelen terör saldırısında bir saldırgan polis tarafından etkisiz hale getirildi. Polisin olay sonrası kaçan saldırganlara yönelik arama çalışmaları sürüyor. Halkın evden çıkmaması yönünde polisten uyarılar geldiği kaydedildi. Zorunlu eğitime ise ara verildi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

banner123
Yorumlar (1)
Korkut 1 yıl önce
Teror insanlik sucudur.Kahraman Turkleri tebrik ediyorum.yardimlarindan dolayi.kim bir cani kurtarirsa butun insanlari kurtarmis gibidir.
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@