banner124
banner112

Avrupalı Türkler dikkat! Türkiye’deki emekli maaşınız iptal olabilir

banner94

Avrupa'da yaşayan ve borçlanarak Türkiye’den emekli olan Nurten Çelik, SGK’dan gelen mektupla şoke oldu. 

GÜNDEM 28.09.2019, 17:02 28.09.2019, 16:32
Avrupalı Türkler dikkat! Türkiye’deki emekli maaşınız iptal olabilir
banner119

Hürrüyet'te yayımlanan haberde, 20 bin Euro'nun üzerinde borçlanıp 1 Mart 2016’dan itibaren emekli maaşı bağlanan Çelik, mektubu açtığında SGK’ya 80 bin TL’nin üzerinde borçlu olduğunu ve emekli maaşının da durdurulduğunu gördü.

“Yersiz ödeme yapıldığı tespit edilmiş olup, 01.03.2016 - 20.09.2019 süresi için yersiz ödenen 80 bin 504 TL, borç kaydedilmiştir. 22.07.2011 ve 2011/58 sayılı genelgedeki hükümler doğrultusunda tahsil edilmesi gerekmektedir” yazan mektupta, ‘yersiz ödeme’ ile ilgili olarak da şu nota yer verildi: “Kanunda öngörülen şartlar yerine gelmediği halde, sahte bilgi ve belgelerle yardımlardan yararlandırılması ile gelir veya aylık bağlatılması.”

Almanya’da emeklilikle ilgili danışmanlık hizmeti veren bir şirket üzerinden SGK işlemlerini yaptığını belirten 54 yaşındaki Nurten Çelik, yaşadıklarını şöyle anlattı:

‘Çaresiz Durumdayım’

“Almanya’da malulen emekliyim ve gelirim az. Bana yan gelir olur diyerek Türkiye’deki kanunları da bilmediğim için Gelsenkirchen’deki Ay Emek bürosuna giderek Türkiye’den nasıl emekli olabileceğimi sordum. Her şeyi olumlu anlattı. ‘Türkiye’de hiç çalışmadım’ dedim, ‘Sorun değil’ dedi. 2013’te Türkiye’ye gittim ve işi kendim buldum. Ay Emek temsilcisine de telefon açarak ‘Kendi bulduğum yerde çalışmak istiyorum’ dedim. ‘Ama biz sizin sigorta girişinizi yaptık’ dediler ve beni bir hafta kendi iş yerlerinde çalıştırıp sigortalı yaptılar. Gereken işlemler yapıldı ve 20 bin Euro’nun üzerinde borçlanarak emekli oldum. 1 Mart 2016’dan itibaren de emekli maaşı alıyorum. Ancak geçen hafta SGK’dan gelen bu mektupla şoke oldum. Mektupta sahte belgelerden söz ediliyor, ben her şeyi bilirkişi üzerinden, usulünce yaptım. Ancak yapılan incelemeye göre aynı ofiste yüzlerce kişi sigortalı gösterilmiş. Ben kendi yaptığım yanlışlarımı da bilmiyorum, nereye müracaat edeceğim, onu da bilmiyorum ve çaresiz durumdayım.”

‘Bu parayı nasıl öderim’

“80 bin TL’nin üzerinde borç çıkarılmış, bunun faizi de gelecek ve benim bu parayı ödemem mümkün değil. Ben mağdurum, bu durumda ne yapacağımı bilmiyorum. Bütün televizyon programlarında, derneklerde, avukatlar, sigortadan kişiler, bilirkişiler emekli olun diye reklam yaptılar. ‘Türkiye’de bir hafta çalışın, sigorta girişi yapın’ diye insanları teşvik edip özendirdiler. Ben de tüm belgelerimi Ay Emek bürosuna verip onların üzerinden işlemlerimi yaptırdım. Burada benim ne suçum var. SGK beni o belgelere göre emekli etti. Benim bir yanlışım varsa neden emekli ettiler? Ben şimdi kaç senelik maaşımı nasıl geri ödeyeyim, üstelik yatırdığım para da gitti.”

Avrupa’da binlerce kişi aynı durumda

Söz konusu dönemde Ay Emek’in Gelsenkirchen’deki temsilciliğini yapan kişi ise konuyla ilgili bir açıklama yapmayacağını, asıl muhatabın Ay Emek’in Stuttgart’taki merkezinin olduğunu ve kendisinin de artık bu şirketle bağlantısının kalmadığını ifade etti.

Yaşanan olayla ilgili bilgi veren avukatlar ise bu durumda olan binlerce Avrupalı Türk’ün birçoğunun emekli maaşlarının durdurulmasının an meselesi olduğunu söylediler.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın  

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Kaynak: Hürriyet

banner123
Yorumlar (6)
Yeliz Memisoglu 2 yıl önce
Haberin basligini okurken ilk once 1 eylyl 2019 sgk madurudur diye sanmistim malum yurt disinda ikamet edenler kanun degisikligini son gun ogrendi. Fakat okudukca anladimki iki ulkede de emekli geliri almis ve bu kesinlikle sahtekarliktir. 1 ulkeden emekli olmak gerekirken birde baska ulkeden deneyip almak bence sahtekarlik. Cifte vatandas olabilirsin ama cift gelir senin neyine zaten Almanya gecine bildigin kadar yani asgari ucretin ustunde odeme yapiyor. Buna ben haram derim iste. Sana cuvalla para vericem diyene yanasacagin kadar Rabbimin verdigi akli hak ve vicdana calistir. Kimseyi suclayamazsin cunki kendin gittin ve yaptin. Kim ne derse desin her ne islemde olursa olsun yardim eden olsada asil imzalayan sorumludur basvurusundan. Umarim yogurdu ufleyerek yersin.
Devlet 2 yıl önce
Burada sanki doldandırıcılık söz konusu bir vatandaş yurt dışında yaşadığı için oradan emekli olabilir hiç bir sıkıntı doğurma z hatta parası ile kendini emekli olarak kendi ülkesinde de emekli gösterebilir sonuçta kendi parası! lakin kadını çalışıyor göstermek belgemek değil dolandırıcılık tır. Onun için çalışmadığı halde Türkiyede çalışıyor olarak gösterip belge tahsis etmek ve bunu devlete sunmak sahtekarlıktır.
Rabia 2 yıl önce
Bana gore avrupada yasayan turkler o kadar cok kandiriliyorlarki faizsiz kazanc diye yimpas ve daha bircok sahte sirket , simdide insanlara gelin para yatirin kendi ulkenizde emekli olun diyorlar ayrintili anlatiyorlar ve herkese cazip geliyor turkiyeye hicbir yetkili kurum yokmu televiziyonlardan yapilan bu cagrilari duyan ve eger kanunda yeri yoksa boylebirsey yok diye vatandaslari uyaran yazik gercekten yazik emeklilik uzerinden simdide bu sekildemi gurbetcileri aldatiyorlar
Hakan demir 2 yıl önce
İki yerden para alırken bunları düşünmedin yerken iyiidi öderken milete soruyorsun eden bulur para hırsı insana neler yaptırıyor
Mukadder emin 2 yıl önce
Merhaba değerli gurbetçi kardeşler sakın ha bir kaç gün sizi çalıştı gösterip emekli yapacam diyen insanlara inanmayın su anda SGK bütün avrupadan emekli olan kişileri araştırmaya aldı haksız yere maaş alan kişileri saptayıp ağır cezalar kesiyorlar birde hapis cezası var dikkat edelim saygilar
Gurbetcii 2 yıl önce
Neden euroyu alırken veya almadan araştırmıyor o zaman vatandaş gider ev arsa alır imkan tanıyoruz vatandaşıma diye aynı bireysel emekli gibi yüzde 25 devlet katkı payı diyor ama yüzde 25 i alabilmek içiin 10 yıl yatıracak sın bu 1000 binlere yatırdı 25 de devlet katkı payı veriyor para oldu 1250 parayı 10 yıl sonra alacaksın katkıdan faydalanmak için o zamana paranın değeri düştü 1250 oldu 250
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@