Avrupa'daki Türkler Erdoğan'ın zaferini kutluyor

banner94

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde sonuçların belli olmasının ardından Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaşayan Türkler sevi

GÜNDEM 24.06.2018, 23:32 24.06.2018, 23:32
Avrupa'daki Türkler Erdoğan'ın zaferini kutluyor
banner119
Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde sonuçların belli olmasının ardından Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaşayan Türkler sevinç gösterisi yaptı.

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) üyeleri, sonuçların açıklanmasının ardından kutlamalar yaptı. Belçika'daki kutlamalar, başkent Brüksel'de Türk mahallesi olarak bilinen Chaussee de Haecht sokağında yoğunlaştı.

Türk bayrağının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterlerini taşıyan Türkler, sık sık slogan attı, bir grup Türk araçlarıyla sokaklarda turladı.

Belçika polisi kutlamalar sırasında güvenlik önlemleri aldı.Almanya
Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde sonuçların gelmeye başlamasının ardından Almanya'da sevinç gösterileri düzenlendi.

Başkent Berlin'in en işlek caddesi olan Kudamm'da toplanan AK Partililer araçlarla konvoy oluşturdu. ''En büyük Türkiye'', ''Recep Tayyip Erdoğan'' şeklinde sloganlar atan topluluk, korna çalarak seçim sonuçlarını kutladı.

Köln kenti yakınlarındaki Kerpen beldesinde bir araya gelen AK Partililer de marş ve şarkılar söyleyerek, büyük bir coşku yaşadı.

Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın posterlerini taşıyan Türkler, Türkiye ve Erdoğan lehine sloganlar atarak, kutlama yaptı.

Avusturya
Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Türk vatandaşları da Cumhurbaşkanlığı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Parti'nin başarısını coşkulu bir şekilde kutladı.

Günün erken saatlerinde çok sayıda vatandaş, seçim sonuçlarını takip etmek için belirlenen konferans merkezini doldurdu. Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim yasağını kaldırmasıyla açıklanmaya başlanan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti'nin elde ettiği başarıyı kutlayan vatandaşlar, Türkiye bayrakları sallayarak, türküler eşliğinde sevinç gösterisinde bulundu.

Avusturya'da sandığa yoğun ilgi gösteren Türkler, sonuçlardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

İsveç
Sandıktan çıkan sonuçları AK Parti Stockholm Seçim Koordinasyon Merkezi'nde izleyen partililer, daha sonra araçlarına binerek konvoyla Türkiye'nin İsveç Büyükelçiliği önüne gitti. Burada şarkılar söyleyerek kutlama yapan vatandaşlar, Türk bayrağı ile AK Parti ve MHP flamaları salladı.

Vatandaşların yanına gelen Türkiye'nin İsveç Büyükelçisi Emre Yunt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçimlerin tüm Türkiye'ye hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Yunt, "Bazı vatandaşlarımız seçim sonuçlarını kutlamak için büyükelçiliğimizin önüne geldi. Ben de onlara ev sahipliği yaptım. Ayrıca, seçimlerde demokratik hakkını kullanan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.'' diye konuştu.

Sonucun tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını dileğinde bulunan İsveç AK Parti SKM Başkanı Özer Eken de demokrasinin kazandığını söyledi.

İsveç'te çok çalıştıklarını ve seçmenin sandığa gitme oranını artırdıklarını kaydeden Eken, ekibine ve partililere teşekkür etti.

İngiltere
Erdoğan'ın ve AK Parti'nin başarısını kutlamak için İngiltere'nin Londra'daki Hyde Park'ta toplanan Türkler, seçimlerin sonuçlarını sevinçle karşıladı.

Kutlamalara, başta Uluslararası Demokratlar Birliği ve Londra Gençlik Kolları olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

Ellerinde Türk bayrakları ile parkta bir araya gelen vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek sloganları attı.

Azerbaycan
Resmi olmayan sonuçların açıklanmasının ardından araçlarıyla Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği önüne giden vatandaşlar, Büyükelçiliğin yakınlarındaki Atatürk Parkı'nda toplandı. Buradaki anıt önünde İstiklal Marşı söyleyen vatandaşlar, Türk bayrağı ile AK Parti ve MHP flamalarını sallayarak kutlama yaptı.

Azerbaycan'daki AK Parti'liler ve MHP'liler kutlamalarını Bakü sokaklarında araçlarıyla tur atarak sürdürdü.

Bosna Hersek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimdeki başarısı, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da coşkuyla kutlandı.

Aralarında Saraybosna'da yaşayan Türklerin yanı sıra Bosnalı, Filistinli ve Ganalıların da bulunduğu yüzlerce insan, araçlarıyla şehir turu yaptıktan sonra tarihi Başçarşı'da toplandı.

Ellerinde Türk ve Bosna Hersek bayrakları taşıyanlar, Erdoğan'ın seçim başarısını sloganlarla kutladı.

Kutlamaya katılan Boşnak Vehbija Secerovic, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferinin dünyadaki tüm Müslümanlar için önemli olduğunu belirtti. Secerovic, Müslümanların Erdoğan ile dürüst ve gerçek bir lider elde ettiğini dile getirdi.

Merhum Boşnak lider Aliya İzetbegovic'in Bosna Hersek'i Erdoğan'a emanet ettiğini anımsatan Secerovic, kendisini bir Osmanlı hissettiğini söyledi.

Kutlamalara katılan Ganalı Mubarak Adam ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçek bir lider olduğunu vurguladı. Adam, "O tüm Müslümanlar ve dünya için örnek bir insan. Türkiye Erdoğan'ı seçerek doğru bir karar verdi." ifadelerini kullandı.

AK Parti Bosna Hersek Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Teşkilatlanma Sorumlusu Mehmet Salih Sarıoğlu da Erdoğan'ın Balkanlar, Doğu Türkistan, Filistin, Afrika ve zulüm gören tüm sessizlerin sesi olduğunu kaydetti. Sarıoğlu, "Evladı Fatihan Bosna Hersek topraklarından herkese selam. Sonuç herkes için hayırlı olsun." dedi.

Kosova
Kosova'nın Prizren kentinde yüzlerce vatandaş sokaklara döküldü.

Türkiye'nin Prizren Başkonsolosluğu önünde toplanan Prizrenliler, "Dik dur eğilme, Kosova seninle", "Kosova seninle gurur duyuyor" şeklinde sloganlar attı.

Arnavutluk
Arnavutluk'un başkenti Tiran'ın bazı sokaklarında toplanan vatandaşlar, Arnavutluk ve Türk bayraklarıyla resmi olmayan seçim sonuçlarını kutladı.

Vatandaşlar, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine sloganlar atarken, seçim sonuçlarını da an be an takip etti.

Hollanda
Hollanda’nın Rotterdam kentinde yaşayan Türk vatandaşları da ellerinde Türk bayraklarıyla Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu önünde toplandı, sloganlar atarak sevinç gösterisinde bulundu.

Hollanda'da yaşayan Türkler, başkonsolosluk önünde toplandıktan sonra konvoy oluşturarak şehir turu attı.

Fransa
Fransa'da yaşayan Türk vatandaşları, dernek ve iş yerlerinde bir araya gelerek sonuçları takip etti.

Strazburg kentinde ilk sonuçların açıklanmasıyla birlikte araçlarıyla uzun konvoylar oluşturan vatandaşlar, şehir merkezinde tur attıktan sonra Avrupa Parlamentosu'nun (AP) önünde buluşarak sevinç gösterisi düzenledi.

Şehrin Vosges Bulvarında bulunan Türkiye Cumhuriyeti Strazburg Başkonsolosluğu binası önünde toplanan çok sayıda kişi, buradan klakson ve sloganlar eşliğinde AP önüne geldi. Burada dev bir Türk bayrağı açan vatandaşlar, ellerinde Ak Parti, MHP ve bazı derneklere ait flamalarla sloganlar attı.

Şehrin doğusunda bulunan ve Nusret Tutan isimli bir iş adamına ait ait iş yerinde öğleden sonra bir araya gelen yüzlerce kişi, sonuçları televizyon ekranından izledi.

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte araçlara binen vatandaşlar, buradan şehir merkezine giderek diğer kutlama konvoylarına katıldı.

Kutlamalar Fransa'nın başta Paris olmak üzere Lyon, Mulhouse, Marsilya, Bordeaux, Toulouse ve Lille şehirlerinde de düzenlendi. Lyon'da Bellecour Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, meşaleler ve şarkılarla Türkiye ve Erdoğan sloganı attı.

AA

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@