banner124
banner112

Avrupa'da çamura batan uluslararası standartlar

banner94

Fransa'nın kuzeyindeki Basroch kampından tahliye edilen sığınmacılar, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Grand Synthe Belediyesi

GÜNDEM 11.03.2016, 14:34 11.03.2016, 14:34
Avrupa'da çamura batan uluslararası standartlar
banner119

Fransa'nın kuzeyindeki Basroch kampından tahliye edilen sığınmacılar, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Grand Synthe Belediyesi tarafından yaptırılan Fransa’nın uluslararası standartlardaki ilk sığınmacı kampına alışmaya çalışıyor.

 

Ülkenin Manş Denizi kıyısındaki Nord-Pas-Calais bölgesinde yer alan Grand-Synthe'de bu hafta başında faaliyete geçen kampın "uluslararası standartlarda" olduğu bildirilmesine karşın birçok sığınmacı aynı görüşte değil.

 

Çamura batan uluslararası standartlar

 

Kamp içinde adeta bir sosyalleşme noktası olan ortak alanda AA ekibi 38 yaşındaki Iraklı Murad ile karşılaşıyor. 

 

Yasak olmasına rağmen Basroch kampından getirdiği çadırında kalmaya devam eden Murad "Bu inşa edilen kabinler insanlar için değil tavuklar için. Şuraya bir bakın kümesten farksız. Bir kişinin bile kalamayacağı bu kulübede 4 kişi yaşamamız bekleniyor" diyor.

 

Çadırında demlediği çayı AA ekibine ikram eden Murad, "Her yer çamur içinde. Kabinlerin içiyse buz gibi. Sizce burası uluslararası standartlarda olabilir mi?" diye soruyor.

 

"Kabinlerde havalandırma ve ısınma sorunu var"

 

Ahşap barakada annesi ve kız kardeşiyle yaşayan Kuveytli Fasil, AA ekibine kapılarını açtı.

 

Annesi astım hastası olan Fasil, kabinlerdeki havalandırmanın yetersizliği ve ısınma sorunu yüzünden çok zorlansalar da bu günlerin geçeceğin inanıyor.

 

Fasil, kendilerine sığınmacı değil insan gözüyle bakılmasını istiyor.

 

Yaşadıkları bu sefaletten önce bambaşka hayatları olduğunu dile getiren Fasil'in tek istediği, yeni bir hayat kurmalarına yardım edilmesi.  

 

Yeni açıldı, kapanma riskiyle karşı karşıya

 

Basroch kampından tahliye edilen yaklaşık bin 200 sığınmacının yerleştirildiği kamp 220 ahşap barınaktan oluşuyor. 

 

Her barınakta 4 kişi yaşama zorunluluğu bulunan kampta ısınma sorunu benzinle çalışan seyyar sobalarla çözülmeye çalışılıyor. Yaklaşık 5 ayda inşa edilen kampın en az 1 yıl hizmet vermesi bekleniyor.

 

Kampta, bir hastane ve okul bulunuyor. Tuvalet ihtiyacı seyyar kabinlerde giderilirken, duş alma kabinleri de yer alıyor.

 

Hizmet vemeye başladığı süre, henüz bir hafta bile olmayan kamp şimdi de kapanma riskiyle karşı karşıya.

 

Türkiye’deki kamplar

 

Hal böyleyken, 2 milyonun üzerinde mülteciyi topraklarında barındıran Türkiye’deki kamplar konforuyla ön plana çıkıyor. Sığınmacıların birçok ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanan konteyner kentler hazırlayan Türkiye, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) Komiseri Antonio Guterres, daha önce Türkiye'nin çok sayıda Iraklı ve Suriyeliye sınırlarını açtığını belirterek Türkiye’yi bu konuda örnek göstermişti.

  

New York Times gazetesi sığınnmacı kampları ile ilgili daha önce, Mac McClelland tarafından kaleme alınan "Kusursuz bir Mülteci Kampı Nasıl İnşa Edilir" başlıklı makalesinde, "Dünyadaki mültecilerin büyük bir kısmı, son derece kötü koşullarda yaşıyor. Türkiye Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Kilis'te açılan Öncüpınar Mülteci Kampı ise bu kamplara hiç benzemiyor. Neredeyse aykırı bir biçimde son derece düzenli olan bu kampta kalanlar, giriş için parmak izi tarama sisteminden geçiyor, eşyaları da X-ray cihazlarında kontrol ediliyor" ifadesini kullandı. 

Kaynak: TRTHaber
banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@