banner124
banner112

Avrupa'da Müslümanları ‘aile üyesi’ olarak en çok kabul eden ülke Hollanda oldu

banner94

15 Avrupa ülkesinde yaşayan Müslümanları kabullenme ile ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Müslümanları "aile üyesi" olarak en çok kabul eden ülke Hollanda oldu.

GÜNDEM 20.10.2019, 19:52 20.10.2019, 19:09
Avrupa'da Müslümanları ‘aile üyesi’ olarak en çok kabul eden ülke Hollanda oldu
banner119

Euronews'de yayımlanan haberde, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli düşünce kuruluşu Pew Research Center’in 15 Avrupa ülkesinde yaşayan Müslümanları kabullenme ile ilgili yapılan araştırmada ilginç sonuçlar çıktı.

Araştırma Merkezi, 15 Avrupa ülkesinde yaşayan gayrimüslimlere Müslümanları "komşu" ve "aile üyesi" olarak kabul edip etmeyeceklerine yönelik sorular yöneltti.

Araştırmaya göre Batı Avrupa'nın 15 ülkesindeki insanların büyük çoğunluğu (yüzde 83) Müslümanları komşuları olarak kabul edebileceklerini söyledi. Bu ülkeler arasında Müslümanları komşu olarak en çok kabul edenlerin yaşadığı ülke yüzde 96'lık bir oranla Hollanda olurken, İtalya yüzde 65 ile son sırada yer aldı.

Öte yandan anket sonuçlarına göre Avrupalılar, Müslümanları "aile bireyi" olarak kabul etmede komşuluğa göre daha isteksiz. Müslüman olmayan ve bu 15 Avrupa ülkesinde yaşayanlardan yüzde 66'sı Müslümanları aile bireyi olarak kabul edebileceklerini söyledi. Hollandalıların yüzde 88'i aileye kabul edebilecekleri cevabı vererek Müslümanlara bu konuda da en açık ülke oldu. Müslümanları aile bireyi olarak en az kabul eden ülke yüzde 43'lük evet cevabı ile yine İtalya oldu.

Araştırmacılardan Neha Sahgal, Danimarka basınına verdiği demeçte, "İnsanların bireysel olarak Müslümanları kabul edip de İslam'a karşı niçin daha eleştirel olduğu sorusuna kesin bir cevap veremiyoruz. Ancak insanlarda dini inançları eleştirirken kolayca kabul edebilecekleri insanları ayrı tutma eğilimi olduğunu görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın  

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@