banner112

Avrupa'da aşı pasaportu uygulaması haziran ayında başlıyor

Avrupa Komisyonu İç Pazar Sorumlusu Breton, aşı pasaportunun haziran ayından itibaren kullanılmaya başlanacağını açıkladı. 

GÜNDEM 16.03.2021, 17:15 16.03.2021, 17:45
Avrupa'da aşı pasaportu uygulaması haziran ayında başlıyor

Avrupa Komisyonu İç Pazar Sorumlusu Thierry Breton, AB'nin tartıştığı aşı pasaportunun haziran ayında kullanılabileceğini açıkladı. Breton, pasaportun tüm AB ülkelerinde geçerli olacağını ve her dilde tercüme edileceğini belirtti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında aşılama programlarının başlamasıyla dünya genelinde aşı pasaportu konusu tartışılmaya başlandı.

Avrupa Birliği'nin (AB) de gündem maddelerinden olan aşı pasaportu hakkında katıldığı programda detaylı bilgi veren Avrupa Komisyonu iç pazar sorumlusu Thierry Breton, pasaportun yaz tatili öncesinde hazır olmasının hedeflendiğini söyledi.

"Turizm sezonunu korumak için her şeyi yapmamız şart"

"Bunu Haziran ayından önce yaptırmak için çalışıyoruz. Turizm sezonunu korumak için her şeyi yapmamızın şart olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulunan Breton, pasaportun bir kişinin Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış bir aşı ile Kovid-19'a karşı aşılanıp aşılanmadığını, yakın zamanda tedavi olup olmadığı ve dolayısıyla bağışıklık kazanıp kazanmadığını göstereceğini söyledi.

"Her dile tercüme edilecek"

Öte yandan aşı pasaportunun elektronik ve kağıt formda mevcut olacağını sözlerine ekleyen Breton, pasaportun ücretsiz bir QR kodu ile donatılmış olacağını ve her dile tercüme edileceğini belirterek, "Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerinde geçerli olacak" ifadelerini kullandı.

AB içinde seyahatleri kolaylaştırması hedeflenen aşı pasaportu, 17 Mart'ta Avrupa Parlamentosu'nda görüşülmesinin ardından 25 Mart tarihinde 27 Avrupa ülkesi liderinin görüşüne sunulacak.

Kaynak: Sputnik 

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın 

Yorumlar (1)
F v.h. h 11 ay önce
Yani evden çıkmak için dolaylı yoldan aşı yı diretmektir!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@