Avrupa bu yaz evde kalırsa, turizm sektöründe çalışan 27 milyon kişi etkilenecek

banner94

Her 10 Avrupalı'dan 1'inin turizme bağlı olduğu vurgulanan araştırmaya göre, Avrupa'da turizmin durması, ciddi ekonomik sıkıntılara yol açacak.

GÜNDEM 08.05.2020, 12:46 08.05.2020, 12:54
Avrupa bu yaz evde kalırsa, turizm sektöründe çalışan 27 milyon kişi etkilenecek

Belçika'da kamu yayıncısı VRT'nin araştırmasına göre, her yıl Avrupa içinde haraket eden 650 milyon turist, bu sene koronavirüs salgını nedeniyle evde kalırsa, turizm sektörü, tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşayacak.

Sektördeki 12,3 milyonu doğrudan, toplam 27 milyon çalışan, işsizlik tehdidiyle karşı karşıya kalacak.

2,3 milyon turizm şirketini kapsayan bu olumsuzluk, yıllık 441 milyar euroluk ekonomik katma değeri riske atacak.

Ciddi gelir kaybı

Toplam gelirinin yüzde 35'i turizme dayalı olan Fransa'da, her 5 restoran ve kafeden biri iflas tehlikesiyle karşı karşıya. Yine Kanarya Adaları gibi bazı bölgelerinde turizmin, toplam gelirin yüzde 35'ini oluşturduğu İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan da, ciddi bir gelir kaybına uğrayacak.

Salgın korkusunun yanı sıra, havayolu taşımacılığının normalleşmesi ve fiyatların makul düzeye inmesi 2 - 3 yılı bulacağı için, Avrupa dışından turist akışı da büyük ölçüde azalacak.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@