banner84

Avrupa Birliği kara para aklamayla mücadelede Hollanda’yı uyardı

banner94

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu kara para aklamayla mücadele ile ilgili Hollanda’da dahil 8 ülkeyi uyardı.

GÜNDEM 13.02.2020, 16:25 13.02.2020, 15:00
Avrupa Birliği kara para aklamayla mücadelede Hollanda’yı uyardı
banner105

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu kara para aklamayla mücadelede talep edilen uygulamaları geciktirdikleri gerekçesiyle Hollanda, Macaristan, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve Kıbrıs Rum Kesimi’ni uyardı.

Euronews’in haberine göre, AB Komisyonu’nun ilgili ülkelere gönderdiği “resmi tebligat”, AB mevzuatının ulusal yasalara uyarlanmaması halinde para cezasıyla sonuçlanabilecek yasal yaptırımlar öncesi ilk uyarı niteliğini taşıyor.

AB Komisyonu’nun, konuyla ilgili hazırladığı direktif iki yıl önce kabul edilmiş ve ocak ayına kadar yürürlüğe sokulması için mühlet verilmişti.

AB’nin direktifi, kripto para birimi değişimi, ön ödemeli kart ve sadece kağıt üzerinde var olan şirketlerle ilgili daha sıkı kurallar uygulanmasını içeriyor.

Bu AB direktifi, 2016 yılındaki IŞİD örgütünün Avrupa’daki saldırılarının ardından “terörün finansmanıyla ve finansal suçlarla daha iyi mücadele edebilmek” adına önerilmişti.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, bu 8 ülkenin söz konusu direktifi ulusal yasalara hala uyarlamadığı bildirildi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@