banner112

AstraZeneca aşısının kullanımı 9 Avrupa ülkesinde durduruldu

İngiltere Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından ortak geliştirilen korona aşısını Avrupa Birliği (AB) üyesi 9 ülke geçiçi olarak durdurduğunu açıkladı.

GÜNDEM 12.03.2021, 00:00
AstraZeneca aşısının kullanımı 9 Avrupa ülkesinde durduruldu

İngiltere Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca ilaç firması tarafından ortak geliştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı, Avrupa Birliği (AB) üyesi 9 ülke tarafından kan pıhtılaşmasına neden olduğu gerekçesiyle geçiçi olarak durdurulduğu açıklandı. 

AB üyesi ülkelerden Lüksemburg, Avusturya, İtalya, Danimarka, Norveç, Litvanya, İzlanda, Letonya ve Estonya AstraZeneca aşısının kullanımına ara verdikleri bilgisini paylaştı. 

Almanya ve Fransa 65 yaş üstüne uygularken, İngiltere ve İspanya kullanmaya devam edecek

Avrupa'da tedirginliğe yol açan AstraZeneca aşısını AB üyesi 9 ülkenin durdurma kararı almasının ardından, Almanya ve Fransa sadece 65 yaşın üzerindeki kişilere uygulayacağını belirtti. 

İngiltere ve İspanya ise AstraZeneca aşısını güvenli buldukları gerekçesiyle kullanmaya devam edeceklerini açıkladılar.

AstraZeneca aşısı optimum koruma için iki doz uygulanması gerekiyor. Uzmanlar, ikinci enjeksiyonun ilk enjeksiyondan dört ila on iki hafta sonra alınmasını tavsiye ediyorlar.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın 

©️SONHABER.EU

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@