Almanya ve Belçika'dan teröre lanet!

Avrupa Yeni Türk Komitesi (AYTK) tarafından Almanya'nın Frankfurt, Köln, Münih, Nürnberg, Stuttgart, Hannover ve Hamburg kentlerinde eş zamanlı düzenle

GÜNDEM 11.04.2016, 12:13 11.04.2016, 12:13
Almanya ve Belçika'dan teröre lanet!
Avrupa Yeni Türk Komitesi (AYTK) tarafından Almanya'nın Frankfurt, Köln, Münih, Nürnberg, Stuttgart, Hannover ve Hamburg kentlerinde eş zamanlı düzenlenen "Teröre Karşı Birlik" gösterilerine çok sayıda kişi katıldı.

Frankfurt'ta Rossmarkt Meydanı'nda düzenlenen gösteri, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Meydanda toplanan çok sayıda kişi ellerinde Türk bayrakları ve terörü kınayan pankartlar taşıdı.

Gösterinin düzenlendiği alanın yakınındaki başka bir meydanda da terör örgütü PKK yandaşları gösteri yaptı. Terör örgütü yandaşları, güvenlik önlemlerine karşın Türkiye yanlısı grubun gösteri yaptığı alana gelerek burada bulunanları provoke etmeye çalıştı.

İki grup arasında çıkan arbedede 3 kişi yaralandı.

Köln’de 15 terör örgütü yandaşı gözaltına alındı
Köln'de düzenlenen gösteride ise ara sokaklarda gizlenen bir grup terör örgütü yandaşının yürüyüş yapanlara saldırması üzerine polis saldırganlara müdahale etti.

Sloganlar eşliğinde yürüyen terör karşıtı gruba, terör örgütü yandaşları ses ve sis bombaları ile cam şişeler atarak saldırdı. Saldırganlar, yollardaki çöpleri devirdi ve yol kenarındaki bazı araçlara da zarar verdi.

Polis, Köln Katedrali'nin önündeki meydan yakınındaki bir grup terör örgütü yandaşını müdahale ederek dağıttı, polise direnen 15 saldırgan gözaltına alındı.

Hannover’de 2 bin kişi terörü kınadı
Hannover kentinde de Steintor'da toplanan yaklaşık 2 bin kişi, terör olaylarında hayatını kaybedeneler için saygı duruşunda bulundu ve ardından İstiklal Marşı'nı okudu.

Göstericiler ellerinde Türk bayrakları ve "Terörü durdurun" pankartları taşırken, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Türk, Kürt kardeştir, PKK terör örgütüdür” sloganları atarak yürüdü.

thumbs_b_c_014f68987c40e97052532604a81e2db2

Belçika'nın Gent şehrinde yaşayan Türkler, PKK ve DAEŞ terörünü kınamak için yürüyüş düzenledi.

"Gent Teröre Karşı" adlı yürüyüş, kentin Meerhem Caddesi'nden başlayarak, yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki şehir merkezindeki belediye binasının önünde sona erdi.

Yüzlerce kişini katıldığı yürüyüşte, sık sık "PKK, terör örgütü", "DAEŞ, terör örgütü", "Gent teröre karşı" sloganları atıldı. Katılımcılar Türk, Belçika, Azerbaycan ve Pakistan bayraklarının yanı sıra "Terörü durdurun", "Terörün dini yoktur" yazılı pankartlar taşıdı.

"Brüksel'deki, Paris'teki olaylara biz de üzülüyoruz"
Etkinliğin organizatörlerinden Enderun Vakfı Başkan Yardımcısı Semih Baykal, Brüksel'deki terör saldırıların ardından Belçika halkının terörü İslam'la aynı cümlede kullanmaya başladığını belirterek, "Biz bunu engellemek, durdurmak istedik. Brüksel'deki olaylara, Paris'teki olaylara biz de üzülüyoruz." dedi.

Baykal, yürüyüşün ilk önce terör örgütü PKK'ya karşı yapılmasının planlandığı ancak Brüksel saldırıları sonrası bunu tüm terör örgütlerine karşı bir etkinlik olarak gerçekleştirmeye karar verdiklerini söyledi.

Yürüyüşe katılan Ayşe Topdemir, "Teröre karşı sesimizi duyurmak ve terörü lanetlemek için buradayız. Hem Türk hem Belçika vatandaşıyım. Terör olayları ne burada ne de kendi vatanımda olsun isterim. O yüzden de teröre karşı olan bu etkinliği desteklemeye geldim." ifadelerini kullandı.

Diğer bir katılımcı Zeynep Dönmez ise terörün her yerde masumları hedef aldığını belirterek, "Artık dursun yeter. Biz de bu yürüyüşe katılarak sesimiz duyurmak istedik." dedi.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@