banner124
banner112

Almanya'da 27 milyon euroluk proje: 2 bin kişilik cami ve külliye

banner94

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Stuttgart-Feuerbach Yeni Camii ve Külliyesi’nin projesi basına tanıtıldı.

GÜNDEM 05.12.2019, 15:44
Almanya'da 27 milyon euroluk proje: 2 bin kişilik cami ve külliye
banner119

Feuerbach Yeni Camii ve Külliyesi’nin proje tanıtımı yapıldı Stuttgart-Feuerbach Yeni Camii ve Külliyesi için inşaat ruhsatının onaylanmasının ardından projenin hayata geçirileceğini söyleyen DİTİB Baden Württemberg Eyalet Birliği Genel Sekreteri ve Stuttgart Dinler Konseyi Başkanı Ali İpek, “Yeni Camii projesi 2025 yılında bitirilerek ibadete açılacak” dedi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğince (DİTİB) inşa edilecek ve aynı anda 2 bin kişinin ibadet edebileceği caminin külliyesinde eğitim ve sosyal etkinlikler için özel alanlar, konferans salonu, idari birimler ve kapalı otopark yer alacak. 

27 milyon avroya mal olması beklenen caminin 2025'te ibadete açılması planlanıyor.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Stuttgart Belediye Başkanı Martin Schairer, Stuttgart'ta 60 bin Müslüman'ın yaşadığını ve 50 yıldır bu şehirde yerleşik olduklarını ifade etti.

Schairer, "Müslümanların kendi istedikleri gibi cami yaptırmaları gayet doğal. Üçüncü ve dördüncü nesiller de bunu talep ediyor." dedi.

Schairer ayrıca belediye olarak DİTİB ile uyum içinde çalıştıklarını, bu tür projeleri ellerinden geldiğince destekleyeceklerini söyledi.

Feuerbach DİTİB Yeni Camii Dernek Başkanı İsmail Çakır da camide, çocuk, genç, kadın, yaşlı ve velilere yönelik oluşturulacak sosyal alanlarda da örnek faaliyetler düzenleneceğini dile getirdi.

Toplantıya ayrıca Feuerbach Belediye Başkanı Andrea Klöber, Stuttgart Belediyesi Uyum Sorumlusu Gari Pavkovic, Katolik Kilisesi Dekanı Matthias Hambücher, Protestan Kilisesi Dekanı Sören Schwesig, Yahudi cemaatinden Susanne Jakubowski, DİTİB yetkilileri ile din görevlileri katıldı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

banner123
Yorumlar (4)
Ezgi Sen 2 yıl önce
Yazıklar olsun. Bu gösteriş niye! 25 milyon Euro’ya camii yaptırınca sevabı daha mi çok olacak? Bir fakiri sevindirmeye, bir yetimi okutmaya gelince yoksunuz, anca gösteriş! Allah sizi iflah etsin!
Haydar medik 2 yıl önce
Cami yapilmasina anlam veremeyenler .kultur fakiridir apartman daireleri ve derme catma yerler cami degildir.
Cami yapmak kendi dini kulturumuzu tanitmakdir.
Elestireceginize devasa ataturk heykelleri yaptirsaniza.
Ama sizin gibi kultur yobazlari kultur ihracindan anlamaz.
Red 2 yıl önce
Evinizde kılın..daha dün almanyaya r çift öküz almak için gelmiştiniz.fabrika kuru,beş on işsi helal ekmek yesin...ilkeller...
Abdulgani 1 yıl önce
Cami Yaptırmak Değil içi Dolumu Kaç Kişi Vakit Namazlarına Geliyor Ne Bu Ya 27 Milyon Euro Okadar Paranız Varmış Madem Başka Hayır Kurumlarına Aktarın Gerçekten Allah Yolunda Gayret Edenler Var Gösteriş Yapmayın Lütfen Bu Parayı Nereden Bulacaksınız Kaynağını Açıklarmısınız saygılar
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@