'Allochtoon' ve 'autochtoon' tarih oluyor

banner94

Merkezi İstatik Bürosu CBS ve Hükümet Politikaları Bilimsel Danışma Kurulu WRR(Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid) bugünden itibaren aynı

GÜNDEM 01.11.2016, 13:57 01.11.2016, 13:57
'Allochtoon' ve 'autochtoon' tarih oluyor
Merkezi İstatik Bürosu CBS ve Hükümet Politikaları Bilimsel Danışma Kurulu WRR(Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid) bugünden itibaren aynı (autochtoon) ve farklı (allochtoon) kelimelerini kullanmayacaklarını duyurdular.

CBS allochtoon kelimesinin belirli bir grubu damgalayıcı olduğu ve dışlanma hissi verdiği gerekçesiyle kullanılmasının doğru olmadığını savundu. WRR'de CBS ile aynı fikirde olup konuyu henüz siyasilerle görüşmediklerini en kısa zamanda bunun siyaset dünyasında da uygulanmasına yönelik görüşmelerin başlayacağını belirtti. Kurumlar aynı zamanda batılı ve batılı olmayan ifadelerinin de artık kullanılmamasından yana olduklarını bildirdi.

WRR ile CBS, allochtoon kelimesinin gerçeği yansıtmadığı ikinci ve üçüncü nesilin Hollanda'da doğup büyüdüğü için onları kapsamadığını belirtiken, herkes için de batılı olmayan ifadesini de kullanamayacaklarını aktardı. Kurul, bundan sonra ekonomik göçmen, sığınmacı göçmen gibi ifadelerin daha uygun olacağını ve kökeni farklı olan kişilerde ise Hollandalı Türk veya Hollandalı surinamlı ifadelerine yer verileceğini bildirdi.

Resmi kurumlarda kullanılmamasını tavsiye eden her iki kurum da henüz resmi bir karar olmadığını ancak takındıkları tavrın yönlendirici olacağını düşündüklerini ifade etti.

Bu uygulama 3 yıl önce Amsterdam belediyesi tarafından hayata geçirilmiş ve aynı-farklı yerli halk ve yabancı halk için kullanılan kelimeleri yasaklamıştı.

SONHABER.EU
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@