'AB'nin vizeleri kaldırması Türkiye için kesin çözüm'

banner94

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Avrupa Birliği'nin (AB) vize politikasında değişikliğe gitmesinin

GÜNDEM 23.03.2018, 16:16 23.03.2018, 16:16
'AB'nin vizeleri kaldırması Türkiye için kesin çözüm'
banner119
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Avrupa Birliği'nin (AB) vize politikasında değişikliğe gitmesinin Türkiye için olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, "Türkiye, Avrupa'nın en büyük ticari partnerlerinden biridir. Vizelerin kaldırılması, Türkiye için kesin bir çözüm olacaktır." açıklamasını yaptı.

Kaan, AB'nin vize politikasında değişiklik yapılması önerilen konulara değinerek, bu konuları; Schengen vize başvurularının yanıtlanması için öngörülen sürenin 15 günden 10 güne indirilmesi, başvuruların elektronik ortamda yapılması imkanının sağlanması, güvenilir başvuru sahiplerine 1'den 5 yıla kadar çoklu vize verilmesi, AB'nin dışında kalan ülkelere giriş için 7 güne kadar geçerli olacak tek girişli vizelerin verilmesi ve 60 avro olan vize ücretinin 80 avroya çıkarılması şeklinde sıraladı.

Söz konusu değişiklerin, AB ülkelerine girişte vizeye tabi tutulan ülkeler tarafından yakından takip edilmesi gerektiğine dikkati çeken Kaan, şunları kaydetti:

"Bu bağlamda, başvurunun yanıtlanmasının 15 günden 10 güne düşürülmesini güzel bir gelişme olarak yorumlayabiliriz. Başvuruların elektronik ortamda yapılmasını da süreci kolaylaştıran etmenlerden biri olarak düşünüyoruz. Vizelerin çok girişli ve uzun süreli verilmesi düzenlemesi, vize alan kişi açısından önem arz ediyor. Bu durum, hem vize maliyetinin azalması hem de sık sık vize alma durumunun ortadan kaldırılması açısından oldukça olumlu bir yaklaşım.

Vize düzenlemelerini bu şekilde değerlendirdiğimizde güzel bir gelişme olarak nitelendirebiliriz. Vize ücretlerinin artırılmasına yönelik düzenleme ise oldukça düşündürücü bir konu. Vize başvurusunun maliyetleri, sadece başvuru ücretiyle sınırlı değil. Bununla birlikte birçok ek kalem de mevcut. Türk vatandaşları geçtiğimiz 7 yılda Schengen vize başvuruları için 317 milyon avro ödedi. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesi, Türk iş dünyası için son derece faydalı olacaktır."

Türkiye'nin, Avrupa'nın en büyük ticari partnerlerinden biri olduğunu vurgulayan Kaan, çok sayıda vatandaşın Avrupa'ya iş ve yatırım yaptığını, bundan dolayı sık seyahat ettiğini dile getirdi.

Kaan, 7 milyona yakın Türk'ün Avrupa'da yaşamasının da önemli bir etmen olduğuna işaret ederek, "Tüm bunlar düşünüldüğünde, vizelerin kaldırılması, Türkiye için kesin bir çözüm olacaktır." değerlendirmesini yaptı.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@