banner112

AB'de geçerli Dijital Covid-19 Sertifikasının kullanım süresi uzatılıyor

banner94

Avrupa Birliği ülkeleri ve Schengen bölgesi içerisinde seyahatlerde kullanılan dijital Covid-19 sertifikasının geçerlilik süresi bir yıl uzatacak. 

GÜNDEM 04.02.2022, 11:46 04.02.2022, 11:49
AB'de geçerli Dijital Covid-19 Sertifikasının kullanım süresi uzatılıyor

Avrupa Birliği (AB) Covid-19’un Avrupa’da hala etkisini sürdürmesi nedeniyle enfeksiyon sayılarının artması ya da yeni varyantların ortaya çıkması ihtimallerine karşı dijital Covid-19 sertifikasının geçerlilik tarihini uzatma kararı aldı.

Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, süresi 30 Haziran 2022’de bitecek dijital Covid-19 sertifikasının geçerlilik tarihinin 30 Haziran 2023’e kadar uzatılacağı belirtildi.

Dijital Covid-19 sertifikasının kapsamı ve güncellemeler
Yeni düzenleme ile sertifika düzenlenebilecek test türleri arasına yüksek kaliteli laboratuvar bazlı antijen testleri de dahil edilecek, aşı sertifikaları, yalnızca sertifikayı veren üye devlette değil, herhangi birinde uygulanan doğru toplam doz sayısını içerecek ve aşılar için klinik araştırmalara katılan kişilere de sertifika verilebilecek.

Birlik içinde vatandaşların aşılarının tam olduğunu, 48 saatte PCR testi yaptırarak negatif sonuç elde ettiklerini ya da yakın zamanda hastalığı atlattıklarını kanıtlayan söz konusu sertifikalar AB ülkelerinde seyahatlerde ve sosyal hayatta restoran, sinema, müze gibi kapalı mekanlara girerken kullanılıyor.

AB dışındaki ülkelerden gelenlerin de Schengen bölgesine ziyaretlerinde kullanması için, halihazırda toplam 60 ülke AB Dijital Covid Sertifikası sistemine dahil durumda. AB, Türkiye’nin Covid-19 aşı sertifikasını 19 Ağustos 2021’de tanıma kararı almıştı.

(AA/Sonhaber.eu)

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@