banner112

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminde Macron ve Le Pen ikinci turda yarışacak

banner94

Pazar günü Fransa'da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Macron ve Le Pen kazandı. İki lider 24 Nisan’da ikinci tur için yarışacak.

FRANSA 11.04.2022, 10:55 11.04.2022, 11:03
Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminde Macron ve Le Pen ikinci turda yarışacak

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı. Birinci turdaki ilk sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oyların yüzde 27,6'sını, aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen ise yüzde 23,4'ünü aldı.

İçişleri Bakanlığının oy sayım sonuçlarına göre ülkede dün yapılan seçimde kullanılan oyların yüzde 97'si sayıldı.

Aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon 2017'de yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna göre oylarını artırarak yüzde 21,9 destek alsa da ikinci tura geçmeyi başaramadı.

Özellikle geçen yıl sonbaharda medyada ve kamuoyunda "yükselen isim" olarak öne çıkarılan aşırı sağcı Eric Zemmour'un sadece yüzde 7 oy alması dikkati çekti.

Merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisinin adayı Valerie Pecresse de yüzde 4,8 oy aldı.

Yeşiller Partisinin Başkanı ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Yannick Jadot yüzde 4,6 ve Sosyalist Partinin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da yüzde 1,7 oyda kaldı.

İlk turda ilk iki sırayı kazanan Macron ve Le Pen, 24 Nisan'da düzenlenecek ikinci turda cumhurbaşkanı seçilmek için kozlarını paylaşacak.

Macron, seçimin ilk turunda yarışan 12 adaydan birçoğunun ikinci tur için desteğini aldı. İkinci tura ilişkin kamuoyu yoklamalarında da önde görünen Macron'un, bazı anketlerde oyların yüzde 56'sini, diğerlerinde oyların yüzde 52'sini alması öngörülüyor.

Macron ve Le Pen oylarını artırdı
Fransa Cumhurbaşkanı ve aşırı sağcı rakibi, 2017'deki cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna kıyasla bu seçimde oy oranlarını yaklaşık yüzde üçer artırdı.

2017'deki seçimin ikinci turunda yüzde 66,1 oy alan Macron, yüzde 33,9 oy alan Le Pen'i geride bırakarak cumhurbaşkanı seçilmişti.

Diğer taraftan Macron, 2017'de olduğu gibi bu seçimde de geleneksel sağ ve sol partilere hezimet yaşattı.

Macron'un 2017'deki seçimde cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 5 yıllık süreçte, siyasette geleneksel sağ-sol rekabetinin yerini alan sağ-aşırı sağ ekseninin giderek güçlendiği değerlendiriliyor.

Sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 26
Toplam 48,7 milyon seçmenin bulunduğu ülkede sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 26 oldu. Bu oran 2017'deki cumhurbaşkanı seçimi ilk turunda yüzde 21,8'di.

İlk turun resmi sonuçları Anayasa Mahkemesi tarafından 13 Nisan'da açıklanacak.

Foto: AA

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@