banner124
banner112

Fransa'da aşırı sağcı Le Pen: Başörtüsü yasaklansın, camiler kapatılsın

banner94

Fransa’da aşırı sağcı FN lideri Marine Le Pen, ülkede kamusal alanlarda başörtüsü takılmasının yasaklanmasını isteyerek, camilerin de kapatılması için çağrı yaptı.

FRANSA 25.10.2020, 19:11
Fransa'da aşırı sağcı Le Pen: Başörtüsü yasaklansın, camiler kapatılsın
banner119

Ulusal Birlik Partisi'nin (FN) lideri Marine Le Pen, katıldığı Grand Jury adlı televizyon programında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ülkede konuyla ilgili tartışmaların başladığı 1989’dan bu yana başörtüsü takan kadınların sayısında çok hızlı bir artış olduğunu belirten Le Pen, kamusal alanlarda başörtüsü takılmasının yasaklanmasını talep etti.

‘’İslamcılığa savaş ilan ediyoruz’’

Aşırı sağcı lider, kendilerine karşı savaş açıldığını, buna karşılık verilmesi gerektiğini öne sürerek, "Biz bu savaşı bir devlete değil, bir ideolojiye, İslamcılığa karşı ilan ediyoruz." ifadesini kullandı.

’’Camiler kapatılsın, Müslümanlar sınır dışı edilsin’’

İslamcı ideolojinin Fransa’ın düşmanı olarak görülmesi gerektiğini savunan Le Pen, bu ideolojiyi savunan kuruluşların yasaklanması, camilerin kapatılması ve yabancıların sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu.

Le Pen, "Fransa, kendini teröristlerden korumak için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bazı maddelerini reddetmelidir." dedi.

Aşırı sağcı lider, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki gerilimde, ülkesinin büyükelçisini geri çekmesinin önemli olduğunu ancak güçlü bir tepki olmadığını savundu.

Avrupa Birliği’nin de Türkiye’ye karşı tavır almasını isteyen Le Pen, Twitter hesabından paylaştığı mesajda da Erdoğan'ın bir öğretmenin öldürülmesinde başsağlığı dilemek yerine Macron'a hakaret etmeyi seçtiğini ileri sürerek, büyükelçinin geri çağrılmasının kaçınılmaz olduğu yorumunu yaptı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

banner123
Yorumlar (5)
Serdar 1 yıl önce
Allah'in dinine savaş açanlar belâlarını Allah'dan bulur.
Mehmet herdem 1 yıl önce
Bu kadar beyinsizlik olmaz.Camiler kapatilsin muslumanlar sinir disi edilsinmis.! Musluman ulkelerde hic fransiz vatandasi yokmu hic kilise yokmu hic inanan insanlariniz yokmu bayan .onlari nicin tehlikeye atarsiniz.sizin inanciniz yoksa inananlara bari saygi duyun.Bu yaptiginizi Allah yaniniza kar birakmaz .size muhlet veriyor.Unutmayin.
Oldumu 1 yıl önce
O zaman bizde kiliseleri kapatalim
Hasan Hüseyin 1 yıl önce
Avrupa’nın göbeğinde medeniyet nağraları atan bir toplumun medeni dinimiz islam ve müslümanlara bakışı çok hoş olmayan icraatlarla kendilerine düşman bir kitle oluşturulmaya çalışılıyor. Ne kadarda Fıransa’da olsa içerisinde çok çeşitli medeniyetler yaşıyor. Onların tepkisini bir şekilde hissediyorlar ve hissedecekler. Önce kendi kendileriyle barışsınlar, sonra komşunun bahçesindeki hırsıza karışsınlar...
Kral kral 1 yıl önce
Bu ırkçılık sonunuzu getirecek.
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@