' Vatandaşın sırtından vergi hırsızılığı '

Panama belgelerinin yayınlanmasının ardından vergi kaçakcılığı yapan firmalarla mücadelenin artırılması konuşuluyor. Konuyla ilgili açıklama yap

EKONOMİ 05.04.2016, 13:37 05.04.2016, 13:37
' Vatandaşın sırtından vergi hırsızılığı '
Panama belgelerinin yayınlanmasının ardından vergi kaçakcılığı yapan firmalarla mücadelenin artırılması konuşuluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan FNV, firmaların vergi kaçırmasının vatandaşa yansıdığı ve bu durumdan dolayı çalışan kesimin yıllık 200 euro daha fazla vergi ödemek zorunda kaldığını belirtti.

Araştırmalara göre, büyük kazançlar elde eden firmalar maaşlı çalışan kişilerden daha az vergi ödediği ortaya çıktı. FNV bu durumu '' firmalar vergi kaçakcılığıyla vatandaşın sırtından hırsızlık yapıyor '' ifadesini kullandı.

Dünya genelinde 2005 ile 2014 yılında yaklaşık 30 milyar euro vergi kaçakcılığı yapıldığı ve bu rakaın 15 milyarının Hollanda'da olduğu belirtildi.

FNV tarafından SOMO'ya yaptırılan araştırmada çıkan sonucun şaşırtıcı olmadığı bildirildi. Son yıllarda firma gelirlerinde vergi muafiyetinde artış olduğu ve vergi yükünün çalışan kesime yüklendiği vurgulandı.

SONHABER.EU
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@