banner76

'Türkiye'nin Maldivleri' turistleri bekliyor

BURDUR (AA) - ORHAN KUZU - Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen Salda Gölü'nün, turizmden d

EKONOMİ 16.08.2016, 13:24 16.08.2016, 13:24
'Türkiye'nin Maldivleri' turistleri bekliyor

BURDUR (AA) - ORHAN KUZU - Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla Maldivler'e benzetilen Salda Gölü'nün, turizmden daha fazla pay alabilmesi için tanıtım çalışmaları yapılıyor.

Yaklaşık 185 metre derinliğe sahip, 6 bin 800 metre eninde, 9 bin 86 metre uzunluğunda tektonik bir çukurun üzerinde ve kapalı bir havzada yer alan Salda Gölü, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Çevresinde 61 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türü belirlenen göl, beyaz kumsalı ve turkuaz rengiyle eşsiz bir güzellik sunuyor. Çevresinde bisiklet turları düzenlenen, kuş gözlenen, yüzülen ve dalış gerçekleştirilebilen göl, fotoğraf tutkunlarının da dikkatini çekiyor.

- "Salda Gölü dünyanın en derin ve en berrak göllerinden bir tanesi"

Burdur'un Yeşilova Kaymakamı Necdet Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Salda Gölü'nün Yeşilova ilçesine 3 kilometre uzaklıkta olduğunu söyledi.

Gölün, dünyanın en derin ve en berrak göllerinden biri olması dolayısıyla ün kazandığını ifade eden Özdemir, "Berraklığını çok uzaktan bile fark edebileceğiniz bir göl. Bu gölün başka özelliği de Mars üzerinde bulunan magnezyum yüklü taşların bu gölün etrafına serpilmiş olmasıdır. Hem turkuaz rengi hem de bu magnezyum yüklü taşlardan dolayı beyaz rengi gölümüzün etrafında görebilirsiniz." dedi.

- "Her türlü tanıtım faaliyetini yapmaya çalışıyoruz"

Özdemir, Salda Gölü'nün taşıdığı özellikler nedeniyle eşsiz olduğunu ve tanıtımı için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Biz ilk olarak gölümüzün koruma ve imar planını yapmak için bakanlıktan bir bütçe istedik. Gölün kenarlarını kullanışlı hale getirebilecek günübirlik tesis kurma niyetimiz var. Buraya gelen misafirlerimize broşürlerle gölün tanıtımını yapıyoruz. Ayrıca buraya çekimlere gelen gezi programcıları ve gazeteciler aracılığıyla gölümüzün tanıtımını sağlıyoruz. Salda Gölü'nün İstanbul'da da tanıtımını yaptık. BurdurFest'e destek verdik. Trekking ve bisiklet gruplarını buraya davet ederek her türlü tanıtım faaliyetini yapmaya çalışıyoruz. Maalesef gölümüz Türkiye'de çok fazla tanıtılmıyor. Ancak biz Burdur Valiliği ve Yeşilova Kaymakamlığı olarak tanıtımı için elimizden geleni yapıyoruz."

- "Sessizlik isteyenler gelebilir"

Salda Gölü kıyısında bulunan bir turistlik tesisin genel müdürü Ethem Şenel de Salda Gölü'nün Türkiye'nin en temiz göllerinden olduğunu söyledi.

Sessizlik isteyen vatandaşları Salda Gölü'ne beklediklerini dile getiren Şenel, "Dünyada eşi, benzeri olmayan ve Türkiye'nin Maldivler'i olarak adlandırılan Salda Gölü'ne tüm misafirlerimizi bekliyoruz." dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@