Hollanda-Türkiye Yatırım ve İş Fırsatları panelinde önemli açıklamalar

banner94

Hollanda-Türkiye Yatırım ve İş Fırsatları panelinde konuşan MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam da Türk kökenli işletmecilerin Almanya'daki

EKONOMİ 22.11.2018, 20:33 22.11.2018, 20:33
Hollanda-Türkiye Yatırım ve İş Fırsatları panelinde önemli açıklamalar
banner119
Hollanda-Türkiye Yatırım ve İş Fırsatları panelinde konuşan MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Burhan Sağlam da Türk kökenli işletmecilerin Almanya'daki yıllık cirosunun şu anda 67 milyar avronun, sağladığı istihdam rakamının ise 740 binin üzerinde olduğunun altını çizdi.

Sağlam, şunları kaydetti:

"Örnek olarak Almanya'nın en önemli otomobil sektöründeki üreticilerin istihdam rakamı 790 bin. Yani omurgası olan ticari bir noktanın Türkiye'deki aslında bir ikinci omurganın var olduğunu ve potansiyelide çok ciddi bir şekilde değerlendirilmesinde geç kalındığını ifade etmek zorundayım. Hollanda'da farklı değil. Hollanda'da rakamlar belki 70 milyar avronun altında ama 14 milyar avronun altında değil. Her geçen gün büyüyen çok ciddi işletmecilerimizin Hollanda ekonomisine ciddi destek sağlayan teşkilatlarımız, ticarethanelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız var.

Gün el ele olma günüdür. Gün artık sırt sırta, omuz omuza verip ülkelerimizdeki ekonomimizi ayağa kaldırma günüdür. Bırakın kavga yapmak isteyen insanlar kavgalarını yapsınlar. Ticarette ancak birbirine faturalarını düzgün kesen, ürününü sağlıklı bir şekilde yerine ulaştıranların zamanıdır. Bundan sonra hep beraber kazanalım."

Hollanda Türkiye İş adamları Birliği (NETUBA) Başkanı ve Hollanda Ticaret Odası Ülke Yöneticisi Cor Bekker ise Hollanda'da tek bir ticaret odası bulunduğunu ve direkt bakanlıkla ortak çalıştıklarını söyledi.

25 yıl önce kurulduklarını ve iki ülke arasında köprü kurmak için uğraştıklarının altını çizen Bekker, "Köprü olmak demek aynı zamanda iki yönlü düşünmenizi söylüyor. Düşünmezseniz köprü özelliği göremezsiniz. Bizim yaklaşımımız ikili ve ticari ilişkilere ve fırsatlara odaklanıyoruz. Kurumumuz küçük ve orta ölçekli işletmeler ile ilgileniyor." dedi.

MÜSİAD Hollanda Utrecht Başkanı Ali Köklü de şunları söyledi:

"17. yüzyıla uzanan Hollanda-Türkiye ilişkileri 2012'de 400. yılı kutlamıştır. 2002- 2017 Ekim döneminde Hollanda 23 Milyar 681 milyon dolarla Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı yatırımda birinci sırada yer almıştır. Aynı dönemde Türkiye'den Hollanda'ya yapılan uluslararası doğrudan yatırımların toplamı 10 milyar 641 milyon dolardır ve Hollanda ilk sırada yer almaktadır. Hollanda'da yaşayan 450 bin Türk içinde yerleşik girişimcilerimizin sayısı 25 bin civarında olup, yaklaşık 67 bin kişiyi istihdam etmektedir."
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@