banner76

Gamescom 2016 İnteraktif Oyun ve Eğlence Fuarı açıldı

KÖLN (AA) - Türkiye'nin bu yıl partner ülke olduğu ve alanında dünyanın en büyük fuarı kabul edilen Gamescom 2016 interaktif oyun ve eğlence fuar

EKONOMİ 17.08.2016, 17:24 17.08.2016, 17:24
Gamescom 2016 İnteraktif Oyun ve Eğlence Fuarı açıldı

KÖLN (AA) - Türkiye'nin bu yıl partner ülke olduğu ve alanında dünyanın en büyük fuarı kabul edilen Gamescom 2016 interaktif oyun ve eğlence fuarı, Almanya'nın Köln kentinde kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Köln Fuar Merkezi'ndeki fuara Türkiye'den Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) çatısı altında 25 firma katıldı.

TOGED Başkanı Ali Erkin, AA muhabirine yaptığı açıklamada dünyada 2015 yılında interaktif oyun sektörünün 110 milyar dolar gibi büyük bir rakama ulaştığını belirterek, "TOGED olarak özellikle üzerinde durduğumuz konu ihracatımızın artması. 2023 yılı için 10 milyar dolarlık bir ihracat hedefimiz var, buna ulaşmak için çabalıyoruz." dedi.

Türkiye'nin şu an 400 milyon dolarlık oyun ihracatı yaptığını kaydeden Erkin, "Türkiye tabii bu rakama sıfırdan geldi. Özellikle 2010 yılından sonra çıkardığımız oyunlarda büyük başarı elde ettik. Şu anda bizlerle beraber Apple Store'da ilk 10'a girmiş oyunumuz var, yine aynı şekilde Pc Gamer dünyanın en önemli oyun medyaları arasında, gelmiş geçmiş dünyanın en iyi 100 oyunu arasında gösterilen 30'uncu sırada bir oyunumuz var. Pek çok yeni bireysel geliştiricilerimizin geliştirdiği ve bir milyondan 25 milyon dolara kadar, hatta daha fazla ihracat yapan ürünlerimiz var." ifadesini kullandı.

Erkin, toplam 800 metrekare alanda yer alan Türk firmalarının ve oyun geliştiricilerinin uluslararası medyada haberlerinin yayınlanmasını sağlayıp, daha fazla ihracat için çaba gösterdiklerini belirtti.

- Dünya devleri yeni ürünlerini görücüye çıkardı

Bilgisayar oyunları ve interaktif eğlence ürünlerinin sergilendiği fuarda Microsoft, Sony, Electronic Arts, Konami, Nintendo, Sega, Warner Bros ve Crytek gibi dünyaca ünlü firmalar yeni oyunlarının dünya prömiyerlerini yaparak, yeni oyun konsolları ile yan ürünlerini ilk kez görücüye çıkardı.

Fuar 21 Ağustos'a kadar gezilebilecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@